طالبان: شورای امنیت نباید از تحریم‌ها به عنوان ابزار فشار استفاده کند

طالبان به وعده‌های خود مبنی بر احترام به حقوق زنان و تشکیل حکومت همه‌شمول عمل نکردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه طالبان نسبت به عدم توافق شورای امنیت سازمان ملل درباره تمدید معافیت سفر مقامات طالبان واکشن نشان داد.

وزارت خارجه طالبان، شنبه 29 اسد (مرداد) در اعلامیه‌ای تاکید کرد که شورای امنیت سازمان ملل نباید از تحریم مقامات طالبان به عنوان ابزار فشار استفاده کند.

وزارت خارجه طالبان ادعا کرد که بر اساس توافق‌نامه دوحه سران این گروه باید از فهرست تحریم‌ها خارج شوند.

این در حالی است که معافیت سفر 13 مقام طالبان که دو ماه پیش از سوی شورای امنیت سازمان ملل برای دو ماه تمدید شده بود اکنون به حالت تعلیق درآمده است.

روسیه و چین خواستار ادامه معافیت سفر مقامات طالبان شدند اما ایالات متحده و کشورهای غربی در اعتراض به عدم اقدام طالبان نسبت به تشکیل دولت فراگیر و بی‌توجهی آنها به حقوق زنان، حاضر به تمدید معافیت سفر این مقامات نشدند.

برخی دیپلمات‌های شورای امنیت که نخواستند نام‌شان فاش شود به «آسوشیتد پرس» گفته‌اند که ایالات متحده پیشنهاد کرده ممنوعیت سفر برای 7 نفر از این گروه مجددا اعمال شود و این معافیت برای 6 نفر دیگر باقی بماند اما سفر آنها تنها به قطر محدود شود؛ جایی که تاکنون چندین نشست میان نمایندگان آمریکا و طالبان انجام شده است.

اما پیشنهاد دیپلمات‌های روسیه و چین این است که باید معافیت سفر 13 مقام طالبان تا 90 روز دیگر تمدید شود اما آنها فقط به روسیه، چین، قطر و کشورهای منطقه سفر کنند. بریتانیا، فرانسه و ایرلند با پیشنهاد روسیه و چین مخالفت کرده‌اند.

طالبان پس از تسلط بر افغانستان، به وعده‌های خود مبنی بر احترام به حقوق زنان و تشکیل حکومت همه‌شمول عمل نکردند. طالبان همچنین پس از به دست گرفتن قدرت عفو عمومی اعلام کردند اما صدها تن از نظامیان حکومت پیشین را کشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید