شورای امنیت درباره تمدید معافیت سفر مقامات طالبان به توافق نرسید

اختلاف کشورهای غربی با چین و روسیه مانع تمدید معافیت سفر مقامات طالبان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

معافیت سفر 13 مقام طالبان که دو ماه پیش از سوی شورای امنیت سازمان ملل برای دو ماه تمدید شده بود اکنون به حالت تعلیق درآمده است.
به گزارش خبرگزاری «آسوشیتد پرس» شنبه 29 اسد (مرداد)، روسیه و چین خواستار ادامه معافیت سفر مقامات طالبان هستند، اما ایالات متحده و کشورهای غربی در اعتراض به عدم اقدام طالبان نسبت به تشکیل دولت فراگیر و بی‌توجهی آنها به حقوق زنان، حاضر به تمدید معافیت سفر این مقامات نشدند.
بنا به این گزارش، برخی دیپلمات‌های شورای امنیت که نخواسته‌اند نام‌شان فاش شود گفته‌اندروسیه و چین برای بررسی پیشنهاد واشینگتن در این زمینه خواستار مهلت شده و قرار است پیشنهاد خود را بعد از ظهر دوشنبه به شورای امنیت بسپارند.
شورای امنیت سازمان ملل در ماه ژوئن، معافیت سفر 13 مقام طالبان را به مدت دو ماه دیگر تمدید کرد اما معافیت سفر مولوی عبدالباقی حقانی، سرپرست وزارت تحصیلات عالی و سعیداحمد شهیدخیل، معین (معاون) وزارت معارف (آموزش) طالبان را به دلیل منع آموزش دختران، تمدید نکرده است.
دیپلمات‌های شورای امنیت افزوده‌اند که ایالات متحده پیشنهاد کرده ممنوعیت سفر برای 7 نفر از این گروه مجددا اعمال شود و این معافیت برای 6 نفر دیگر باقی بماند اما سفر آنها تنها به قطر محدود شود؛ جایی که تا کنون چندین نشست میان نمایندگان آمریکا و طالبان در آنجا انجام شده است.
گزارش علاوه کرده است که پیشنهاد دیپلمات‌های روسیه و چین این است که باید معافیت سفر 13 مقام طالبان تا 90 روز دیگر تمدید شود اما آنها فقط به روسیه، چین، قطر و کشورهای منطقه سفر کنند.
در بخش دیگری از اینگزارش به نقل از دیپلمات‌ها آمده است، بریتانیا، فرانسه و ایرلند با پیشنهاد روسیه و چین مخالفت کرده‌اند.
این در حالی است که پس از تسلط طالبان بر افغانستان، مقامات این گروه بارها به کشورهای دیگر از جمله چین، ایران و ازبکستان سفر کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید