نشست قندهار؛ طالبان حمله هوایی به مخفیگاه الظواهری را محکوم کرد

گفته شده رهبر طالبان در این نشست سخنرانی کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حاضران نشست طالبان در قندهار حمله هوایی ایالات متحده به مخفیگاه ایمن الظواهری، رهبر پیشین شبکه القاعده در کابل را محکوم کرده‌اند و آن را نقض توافقنامه دوحه خوانده‌اند.

رسانه‌های دولتی طالبان پنج‌شنبه 27 اسد (مرداد)، گزارش دادند در نشست یک روزه قندهار میان اعضای طالبان و عالمان (روحانیون) و شهروندان حدود 3000 نفر شرکت کردند و این نشست با صدور یک قطنامه 17 ماده‌ای پایان یافت.

در ماده اول قطعنامه حمله هوایی ایالات متحده به مخفیگاه الظواهری در کابل، نقض آشکار توافق دوحه میان طالبان و آمریکا، خلاف قوانین بین‌المللی و نقض حریم هوایی افغانستان خوانده‌ شده است.

در قطنامه آمده است هر کشور همسایه‌ که از حریم هوایی خود به هواپیماهای بدون سرنشین ایالات متحده اجازه پرواز داده است نیز در این «جنایت» شریک است.

حاضران به کشورهای همسایه هشدار داده‌اند «معامله بر سر افغانستان و اجازه دادن به دشمنان» عواقب بد در پی خواهد داشت.

بر بنیاد قطعنامه، حمایت از دولت طالبان وظیفه ملی و دینی شهروندان خوانده شده و حاضران بیعت خود با رهبر طالبان را اعلام کرده‌اند.

گزارش‌ها حاکی است رهبر طالبان نیز در این نشست سخنرانی کرده است.

در یک بخش از قطعنامه با استناد به فرمان رهبر طالبان به حقوق زنان نیز اشاره شده است، از جمله نباید زنان به خاطر جبران خسارات که باید خانواده او پرداخت کند مجبور به ازدواج شوند.

دولت طالبان پنج‌شنبه 9 سرطان نخستین نشست خود را با عنوان «گردهمایی بزرگ علما (روحانیان) افغانستان» با شرکت چهره‌های مذهبی برگزار کرد.

طالبان و عالمان دین در پایان گردهمایی تحت عنوان «گردهمایی بزرگ علمای افغانستان» در کابل با ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان تجدید بیعت کرده و خواستار به‌رسمیت شناختن حکومت این گروه از سوی جامعه جهانی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید