طالبان خواستار به رسمیت ‌شناخته شدن از سوی جامعه جهانی شد

«وال استریت ژورنال»: دولت جو بایدن پس از کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر القاعده در کابل، مذاکرات با طالبان را به حالت تعلیق درآورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان، در جشن اولین سالگرد به قدرت‌رسیدن طالبان در این کشور از جامعه جهانی خواست حکومت طالبان را به رسمیت بشناسند تا به گفته او از تکرار اتفاقات گذشته جلوگیری شود.
متقی دوشنبه 24 مرداد مدعی شد که طالبان «دولتی فراگیر را تشکیل داده است که می‌تواند مردم افغانستان را متحد ساخته و امنیت و رفاه آن‌ها را تامین کند.»
وزیر خارجه طالبان با بیان این‌که توطئه‌های زیادی برای تضعیف نظام اقتصادی و نهادهای دولتی افغانستان صورت گرفته، تاکید کرد: «ثبات اوضاع افغانستان به نفع تمام جهان است.»

دولت بایدن مذاکرات را تعلیق کرد

از سوی دیگر، روزنامه «وال استریت ژورنال» گزارش داده دولت جو بایدن پس از کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر القاعده در کابل، مذاکرات با طالبان را به حالت تعلیق درآورده است. این روزنامه افزود که واشینگتن مقرر داشت دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را آزاد نکند.
طالبان در پی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در 15 اوت 2021، پس از 20 سال، کنترل افغانستان را به دست گرفت.
از آن زمان، این کشور از هم‌پاشیده‌شده، شاهد فروپاشی نهادها، از دست رفتن آزادی‌ها و دفن رویاهای همه احاد مردم افغانستان برای یک زندگی بهتر بوده است.

سرکوب زنان

در حالی که افغانستان هنوز هر از چند گاه، شاهد تظاهرات زنان در مطالبه حقوق خود است، شنبه گذشته، افراد مسلح طالبان در کابل با تیراندازی هوایی، سعی کردند تظاهراتی را که زنان خواستار حق تحصیل و کار برپا کرده بودند، متفرق کنند.
از زمان بازگشت طالبان به قدرت در اوت گذشته، این گروه تلاش کرده است تا آزادی‌هایی را که زنان طی 20 سال گذشته پس از سقوط رژیم قبلی طالبان (1996-2001) به تدریج به‌دست آوردند، محدود سازد.

بستن روزنامه‌ها و رسانه‌ها

از سوی دیگر، سازمان «گزارشگران بدون مرز» نسبت به تعطیل شدن بسیاری از رسانه‌ها در افغانستان ابراز تاسف کرد.
کریستین مایر، مدیر اجرایی این سازمان، در بیانیه‌ای گفت: بسیاری از رسانه‌ها کار خود را متوقف کرده و صدها خبرنگار شغل خود را از دست داده‌اند.
حبیبه سرابی، والی پیشین یکی از ولایات افغانستان نیز نسبت به فروپاشی این کشور هشدار داد و به «خبرگزاری آلمان» گفت: «افغانستان بار دیگر به پناهگاهی امن برای شبه‌نظامیان تروریست تحت حاکمیت طالبان تبدیل شده و جهان نباید طالبان را به رسمیت بشناسد.»
فروپاشی دولت افغانستان از دید بسیاری از کارشناسان، غیر قابل انتظار نبود زیرا علاوه بر حمایت قدرت‌های منطقه‌ای از طالبان، معاهده صلح آمریکا و طالبان در سال 2020 در دوحه، به افراط‌گرایان کمک کرد تا بار دیگر قدرت را در افغانستان به‌دست بگیرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید