سالگرد خروج آمریکا از افغانستان؛ هشدار نسبت به استفاده ایران از نظامیان پیشین افغان

طی عملیات خروج نیروهای آمریکا از افغانستان، 13 سرباز آمریکایی کشته شده و صدها شهروند ایالات متحده و هزاران شهروند افغانستانی همکار با ارتش آمریکا در این کشور بجای گذاشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در اولین سالگرد خروج نظامیان آمریکا از افغانستان، جمهوری‌خواهان نسبت به احتمال استفاده ایران، روسیه و چین از نظامیان و نیروهای امنیتی افغان آشنا به عملیات‌های نظامی آمریکا هشدار دادند.

جمهوری‌خواهان در این گزارش ذکر کردند که با توجه به گریختن برخی نظامیان افغانستانی به ایران و احتمال بکارگیری آنها از طریق استخدام و یا به‌دلیل عدم رضایت آنها از نحوه عقب‌نشینی آمریکا از افغانستان، امکان سوءاستفاده ایران از آنها وجود دارد.

این گزارش افزوده است که دولت بایدن طی عملیات خروج از افغانستان در فاصله 14 تا 30 اوت 2021 در خروج نیروهای ویژه افغانستانی که تحت آموزش نیروهای آمریکایی قرار گرفته بودند، شکست خورد.

بنا به این گزارش، احتمال استخدام یا اجبار این نظامیان برای همکاری با دشمنان آمریکا در افغانستان به‌ویژه توسط روسیه، چین و ایران وجود دارد.

گزارش جمهوری‌خواهان چنین احتمالی را به‌دلیل آشنایی این افراد با «روش‌ها، تاکتیک‌ها و اقدامات ویژه نظامی و امنیتی آمریکا» تهدید بزرگ علیه «امنیت ملی» ایالات متحده به‌شمار آورده است.

همزمان کاخ سفید اعلام کرد که به‌زودی گزارشی برای کنگره از تصمیم «درست» خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان توسط جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا منتشر خواهد کرد.

طبق این گزارش که نسخه‌ای از آن در اختیار وبگاه «اکسیوس» قرار گرفته، تصمیم بایدن باعث تقویت امنیت ملی آمریکا شده است.

نیروهای طالبان در کابل
نیروهای طالبان در کابل

عملیات خروج

طی عملیات خروج نیروهای آمریکا از افغانستان، 13 سرباز آمریکایی کشته شده و صدها شهروند ایالات متحده و هزاران شهروند افغانستانی همکار با ارتش آمریکا در این کشور بجای گذاشته شدند.

دولت بایدن عملیات مذکور را «فوق العاده» موفقیت‌آمیز خواند و اعلام کرد این عملیات به خروج 124 هزار آمریکایی و افغان منجر شد و به جنگ بی‌حاصل افغانستان که طی آن 3500 سرباز آمریکایی و متحد آمریکا و هزاران افغانستانی کشته شدند، پایان داد.

با این حال بسیاری از نیروهای نظامی و امنیتی که توسط ارتش آمریکا آموزش دیدند و اعضای خانواده آنها، موفق به خروج از افغانستان نشدند و خبرهایی از بازداشت و اعدام شماری از آنان توسط طالبان گزارش شده است.

نیروهای طالبان در 14 اوت 2021 وارد کابل، پایتخت افغانستان شده و موفق شدند سریعا کل کشور را تصرف کنند.

عملیات خروج نیروهای آمریکا از فرودگاه کابل
عملیات خروج نیروهای آمریکا از فرودگاه کابل

شورای عالی مقاومت

همزمان، برخی رهبران و نیروهای سیاسی افغانستان جمعی با نام «شورای عالی مقاومت برای نجات افغانستان» را در خارج از این کشور تشکیل دادند.

یونس قانونی از چهره‌های سیاسی حاضر در نشست مجازی این شورا گفت که شورای مذکور برای وادار کردن طالبان به پذیرش خواسته‌های مردم و تغییر روش حکومتداری، از طریق بسیج مردم و فشار سیاسی تلاش خواهد کرد.

احمد مسعود از دیگران رهبران حاضر در این نشست نیز با تاکید بر ضرورت مقاومت مردمی علیه طالبان، گفت که «تلاش ما انسجام همه گروه‌ها و طیف‌ها برای یافتن راه‌حلی برای افغانستان است و این یک ائتلاف کلان جریان‌ها و گروه‌هاست.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید