اتحادیه اروپا:‌ طالبان نتوانست نظام سیاسی فراگیر ایجاد کند

اتحادیه اروپا: طالبان باید به تعهدات خود مبنی بر مبارزه با تروریسم پایبند باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در آستانه یک سالگی دولت طالبان، اتحادیه اروپا با انتقاد از سیاست‌های این گروه اعلام کرد، طالبان نتوانست یک نظام سیاسی فراگیر در کشور ایجاد کند.

اتحادیه اروپا، یک‌شنبه 23 اسد (مرداد)، در بیانیه‌ای نوشت، طالبان سال گذشته با زیر پا گذاشتن وعده‌های خود مبنی بر پایان‌دادن به چندین دهه جنگ دولت قانونی را سرنگون کرد اما موفق به ایجاد یک نظام سیاسی فراگیر نبوده است.

بر بنیاد بیانیه، طالبان خواسته‌های شهروندان را انکار کرد و با وضع محدودیت بر آزادی‌های اجتماعی و اقتصادی زنان، حقوق آنها را به‌شدت نقض کرده است و مکانیسم‌های محافظت از آنها در برابر ازدواج‌های اجباری و خشونت را از میان برداشته شده‌ است.

در بیانیه همچنان آمده است، گروه‌های قومی و مذهبی به‌ویژه هزاره‌ها و شیعیان، سوءاستفاده‌های نهادینه و سیستماتیک علیه حقوق سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و مدنی خود را تجربه می‌کنند.

اتحادیه اروپا بار دیگر تعهد خود مبنی بر حمایت از رفاه و صلح پایدار در افغانستان را اعلام کرد، اما آن را مستلزم یک روند سیاسی فراگیر با مشارکت کامل، برابر و معنادار تمام شهروندان عنوان کرده است.

این اتحادیه تاکید کرد از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی مطابق با کنوانسیون‌های بین‌المللی دفاع می‌کند و افغانستان هم به‌عنوان یک کشور عضو باید به آن پایبند باشد. بیانیه علاوه کرده است افغانستان نباید پناهگاه امن تروریست‌ها باشد و همچنین تهدیدی برای امنیت بین‌الملل.

در بیانیه آمده است، اتحادیه اروپا در نبود یک دولت مشروع، با جامعه بین‌المللی در تلاش هستند راه‌ حل‌های اصولی، عملی و خلاقانه را برای حمایت از شهروندان و کاهش بحران شدید انسانی و اقتصادی پیدا کنند.

این اتحادیه علاوه کرده است به منظور تضمین ارائه کمک‌ها، تسهیل هماهنگی عملیاتی و نمایندگی از سیاست و مواضع اتحادیه، حداقل حضور خود را در کابل بازگردانده است.

اتحادیه اروپا همچنان از طالبان خواسته است سیاست‌های ناقض حقوق بشری را متوقف کند و اجازه دهد یک روند سیاسی فراگیر ایجاد شود همچنان به تعهدات خود مبنی بر مبارزه با تروریسم عمل کند.

پیش از این نیز این اتحادیه و سازمان ملل متحد بارها بر تشکیل دولت فراگیر و رعایت حقوق شهروندان به‌ویژه زنان تاکید کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید