نگرانی «سازمان کمک‌رسان اسلامی» از بحران انسانی در افغانستان

پس از تسلط طالبان بر افغانستان میزان فقر هر روز در حال گسترش است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان کمک‌رسان اسلامی اعلام کرد افغانستان به‌دلیل فروپاشی اقتصادی و سیاسی، به صحنه‌ یکی از بدترین بحران‌های انسانی در جهان مبدل شده است.

سازمان کمک‌رسان اسلامی، شنبه 22 اسد (مرداد)، در گزارش خود نوشت، 19.7 میلیون نفر در این کشور به طور مرتب گرسنه به «خواب» می‌روند که یکی از بالاترین آمارها در جهان است.

بر بنیاد گزارش این سازمان، مردان این کشور ناامیدانه به دنبال پیدا کردن شغل هستند و مادران برای تهیه غذا برای فرزندان خود با میزان فلج‌کننده از بدهی‌ها مواجه هستند.

در این گزارش آمده است، با وخیم‌شدن وضعیت اقتصادی پسران افغانستانی بخاطر همکاری با خانواده‌هایشان برای تامین هزینه‌های زندگی دست از مدرسه (مکتب) کشیده‌اند و دختران جوان هم بخاطر ناتوانی خانواده‌های خود ازدواج می‌کنند.

گزارش افزوده است، قدرت خرید شهروندان پایین آمده و مشاغل کوچک در این کشور تعطیل شده‌اند؛ همچنان معلمان و پرستاران بدون دریافت حقوق کار می‌کنند.

سازمان کمک‌رسان اسلامی از جامعه بین‌المللی خواسته است از رنج بیشتر در افغانستان جلوگیری کنند و با یک رویکرد بین‌المللی مبتنی بر کمک‌های بشردوستانه به حل این بحران بپردازد.

این در حالی است که عبدالله الدرداری، نماینده دفتر توسعه سازمان ملل متحد «یو‌ان‌دی‌پی» در افغانستان گفته است، بر اساس تخمین این دفتر پس از تسلط طالبان، 700 هزار شغل در این کشور از بین رفته است.

نماینده دفتر توسعه سازمان ملل، یک‎شنبه 9 اسد (مرداد)، در شورای همکاری خلیج‌ در یک پیام ویدیویی گفت، پس از 15 اوت 2021 میزان فقر در افغانستان به 90 درصد رسیده است.

به گفته او پیش از تسلط طالبان بر کابل به‌دلیل همه‌گیری کرونا میزان فقر 70 درصد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید