ژنرال مکنزی: به سقوط دولت افغانستان پس از خروج آمریکا هشدار داده بودم

مکنزی مذاکرت دوحه را عامل اصلی فروپاشی دولت افغانستان به‌شمار آورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ژنرال (جنرال) فرانک مکنزی، فرمانده پیشین ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) در تازه‌ترین اظهارات خود از خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان انتقاد کرد و گفت پیشتر هشدار داده بود که با خروج نیروهای آمریکایی دولت افغانستان سقوط خواهد کرد.

مکنزی، در گفت‌وگو با نشریه «پولیتیکو» گفته است، او پیشنهاد داده بود ایالات متحده باید حضور نظامی خود را حفظ کند و تعداد اندکی از سربازان آمریکایی در افغانستان حضور داشته باشند.

به گفته او در آخرین ارزیابی رسمی استخباراتی (اطلاعاتی) که وی در 8 اوت 2021 فرستاده، اشاره کرده که احتمالا کابل سقوط خواهد کرد، اما فکر نمی‌کرد که در آخر همان هفته سقوط کند.

مکنزی خاطرنشان کرد: «من فکر کردم ممکن است کمی بیشتر طول بکشد، 30 روز یا بیشتر.»

فرمانده پیشین سنتکام در پاسخ به این پرسش که آیا به رئیس‌ جمهوری آمریکا هشدار داده بود که در صورت خروج نیروهای ایالات متحده، افغانستان به دست طالبان سقوط خواهد کرد، گفت، در نامه‌هایی گفته بود که اگر نیروهای آمریکا به سرعت عقب‌نشینی کنند، احتمال فروپاشی وجود دارد.

او توضیح داد: «نظر من این بود که اگر از 2500 به صفر برسیم، حکومت افغانستان نمی‌تواند خود را حفظ کند و سقوط می‌کند. در ابتدا توصیه من این بود که باید روی 4500 نفر بمانیم.»

مکنزی افزود، با ادامه خروج نیروهای آمریکایی او دوباره توصیه کرده بود که 2500 سرباز باید تا زمان نامحدود در افغانستان حفظ شوند.

وی همچنین مذاکرات دوحه را عامل اصلی فروپاشی دولت افغانستان عنوان کرده است.

او درباره حضور شبکه القاعده در افغانستان گفت، رصد اعضای این گروه در این کشور اکنون دشوار است زیرا ایالات متحده در حال حاضر توانایی اندک اطلاعاتی در افغانستان دارد.

فرمانده پیشین سنتکام از احتمال رشد القاعده و «داعش» در افغانستان سخن گفت و افزود که طالبان نمی‌توانند داعش را شکست دهند.

مکنزی علاوه کرده است، در سفری که سال گذشته برای گفت‌‎وگو با طالبان در دوحه داشت، می‌خواست به آنها بگوید تا ختم عملیات تخلیه آمریکا وارد کابل نشوند اما زمانی که با طالبان در قطر ملاقات کرد تعداد قابل توجهی از نیروهای این گروه وارد شهر کابل شده بودند.

بر بنیاد اظهارات او ملا عبدالغنی برادر، معاون کنونی رئیس‌الوزرای طالبان به او گفته بود باید نیروهای آمریکایی برای تامین امنیت وارد شهر کابل شوند اما این کار امکان‌پذیر نبود.

دولت پیشین افغانستان تحت حمایت ایالات متحده با فرار اشرف غنی رئیس‌جمهوری پیشین، در 15 اوت 2021 به دست نیروهای طالبان سقوط کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید