دیدبان حقوق بشر گزارش «یک سال فاجعه‌بار حکومت طالبان» را منتشر کرد

طالبان پس از تسلط بر کشور محدودیت‌های گسترده‌ای علیه زنان وضع کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیده‌بان حقوق‌ بشر در گزارش جدید خود تحت عنوان «سال فاجعه‌بار حکومت طالبان» کارنامه طالبان در زمینه حقوق بشر را وحشتناک خوانده است.

دیدبان حقوق بشر، پنج‌شنبه 20 اسد (مرداد)، در گزارش خود نوشت، طالبان پس از تسلط بر کشور به تعهدات خود در زمینه احترام به حقوق بشر پابند نبوده و شهروندان قربانی ظلم این گروه و بی‌تفاوتی جامعه بین‌المللی هستند.

بر بنیاد این گزارش، طالبان طی این مدت محدودیت‌های شدیدی علیه زنان و رسانه‌ها وضع کرده و مخالفان خود را بگونه خودسرانه بازداشت، شکنجه و اعدام کرده‌اند.

در گزارش آمده است، نقض حقوق بشر توسط طالبان با محکومیت گسترده‌ روبرو شده و تلاش‌های بین‌المللی برای رسیدگی به وضعیت وخیم انسانی کشور را به خطر انداخته است.

دیدبان حقوق بشر علاوه کرده است، بیش از 90 درصد شهروندان بیش از یک سال از ناامنی غذایی رنج می‌برند و میلیون‌ها کودک به سوءتغذیه مبتلا شده‌اند.

فرشته عباسی، پژوهشگر افغانستان در دید‌بان حقوق‌ بشر گفته است، شهروندان در یک کابوس حقوق بشری زندگی می‌کنند و آنها «قربانی ظلم طالبان و بی‌تفاوتی بین‌المللی» شده‌اند.

او افزوده است: «آینده افغانستان تاریک خواهد ماند، مگر این که دولت‌های خارجی فعال‌تر با مقام‌های طالبان در تعامل شوند و آن‌ها را در زمینه اقدامات حقوق بشری به شدت تحت فشار قرار دهند.»

در بخشی از این گزارش آمده است، طالبان پس از به قدرت رسیدن قوانینی را وضع کرده که به طور گسترده مانع استفاده زنان از اساسی‌ترین حقوق آنها از جمله آزادی بیان، آموزش و گشت و گذار شده است.

گزارش افزوده است، سابقه وحشتناک حقوق بشری طالبان و عدم تمایل آنان به تعامل معنادار با نهادهای بین‌المللی، سبب انزوای بیشتر این گروه شده است.

دیدبان حقوق بشر گزارش داده است، طالبان باید بگونه فوری تصمیم وحشتناک و زن‌ستیزانه خود مبنی بر ممنوعیت آموزش بالاتر از کلاس ششم را لغو کند.

پیش از این نیز دیدبان حقوق بشر بارها طالبان را به نقض حقوق بشر به‌ویژه حقوق زنان متهم کرده‌ بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید