اشرف غنی: رئیس‌جمهور قانونی افغانستان هستم

عبدالرشید دوستم: طالبان ما را شکست ندادند، اشرف غنی خیانت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان در آستانه یک سالگی فرارش از کشور، خود را همچنان رئیس‌جمهور قانونی خواند و عبدالله عبدالله را به «عدم تحکیم جمهوریت» متهم کرد.

اشرف غنی، در گفت‌وگو با تلویزیون تازه تاسیس «ای‌بی‌ان» که شب چهارشنبه 19 اسد (مرداد)، منتشر شد گفت، بر اساس قانون اساسی، تا زمانی که شهروندان کشور به صورت قانونی قدرت را به شخص دیگر واگذار کنند او همچنان رئیس‌جمهور است.

به گفته او ملاهبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان، اقتدار ملا محمد عمر رهبر پیشین این گروه را ندارد.

غنی در این گفت‌وگو با انتقاد از «طرح‌ها و کارهای» زلمی خلیل‌زاد، نماینده پیشین ایالات متحده در امور صلح افغانستان او را به تقسیم اقشار سیاسی در کشور متهم کرد.

او در این گفت‌وگو همچنان عبدالله‌ عبدالله رئیس شورای مصالحه ملی در حکومت پیشین را مسئول «عدم تحکیم» حکومت جمهوریت خواند.

این در حالی است که پس از سقوط کابل به دست نیروهای طالبان، امرالله صالح معاون نخست اشرف غنی در توییتر نوشته بود که او به گونه قانونی و مشروع سرپرست کرسی ریاست‌جمهوری است.

همزمان عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش و معاون اشرف غنی در دور اول ریاست‌جمهوری مدعی شده است، عامل شکست او در جنگ علیه طالبان اشرف غنی و ناتو بوده است.

روزنامه «اطلاعات روز» افغانستان به نقل از یک نوار صوتی منصوب به دوستم نوشته است: «رهبر حزب جنبش می‌گوید که اشرف غنی و ناتو او را اکمال نکردند و اختیار جنگیدن ندادند.»

پیش از سقوط حکومت پیشین، عبدالرشید دوستم و عطا محمد نور والی (استاندار) پیشین ولایت (استان) بلخ در شمال کشور مشغول جنگ علیه طالبان بودند اما یک روز قبل از سقوط کابل این ولایت به دست طالبان افتاد.

نیروهای طالبان در 15 اوت 2021 پس از فرار اشرف غنی وارد کابل شدند و حکومت تحت حمایت ایالات متحده سقوط کرد.

با گذشت نزدیک به یک سال از حاکمیت طالبان در کشور، تا کنون هیچ کشوری حکومت این گروه را به‌رسمیت نشناخته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید