سی‌ان‌ان: شرایط افغانستان یک سال پس از خروج آمریکا بدتر شده است

افغانستان در حال تبدیل شدن به یک کشور کارآمد و دموکراتیک بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شبکه خبری «سی‌ان‌ان» در یک گزارش تحلیلی جدید درباره خروج آمریکا از افغانستان نوشته است که یک سال پس از خروج ایالت متحده از افغانستان شرایط این کشور «بدتر» به نظر می‌رسد.

بر اساس گزارش سی‌ان‌ان، افغانستان طی 20 سال حضور آمریکا، در حال تبدیل شدن به یک کشور تا حدودی کارآمد و دموکراتیک در آسیای مرکزی بود که شاهد پیشرفت چشمگیری در کاهش مرگ و میر کودکان و افزایش امید به زندگی بود، کشوری که شغل برای زنان و آموزش برای میلیون‌ها دختر را فراهم کرده بود. تعداد زیادی از رسانه‌های مستقل نیز در این کشور تشکیل شد و چندین انتخابات ریاست جمهوری را به طور منظم برگزار کرد.

همه اینها زمانی تغییر کرد که ایالات متحده شروع به خروج از افغانستان کرد و طالبان تمام کشور را در 15 اوت 2021 به دست گرفتند.

در گزارش سی‌‌ان‌ان آمده است، اکنون پس از گذشت یک سال از تصرف افغانستان توسط طالبان، حقوق زنان در این کشور از بین رفته و آنها حق کار ندارند.

زنان زمانی که مسافت‌های بیش از 45 مایل را طی می‌کنند باید یکی از اقوام مرد آنها را همراهی کند و طالبان به زنان دستور داده است که در خانه بمانند و در صورت خروج از خانه کاملاً خود را بپوشانند. اگر زنان از این دستورات پیروی نکنند، اقوام مرد آنها توسط طالبان مجازات خواهند شد. دختران نیز پس از 12 سالگی حق تحصیل ندارند.

طبق گفته سازمان ملل، حدود نیمی از جمعیت افغانستان امروز با «گرسنگی شدید مواجه هستند».

در گزارش سی‌ان‌ان آمده است، طالبان یک حکومت تک قومی تشکیل داده و پشتون‌ها تقریباً تمام رهبری طالبان را تشکیل می‌دهند. این در حالی است که سایر گروه‌های قومی مانند هزاره‌ها، تاجیک‌ها و ازبک‌ها تقریباً به طور کامل از نقش‌ رهبری حذف شده‌اند.

از سوی دیگر، کشته‌شدن ایمن الظواهری، رهبر شبکه القاعده در کابل از رابطه طالبان با شبکه القاعده پرده برداشت.

براساس این گزارش، خروج ایالات متحده از افغانستان یک سال پیش با مجموعه‌ای از تصمیمات پی در پی توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق، جو بایدن، رئیس جمهوری فعلی و زلمی خلیل‌زاد مذاکره‌کننده آمریکا با طالبان سازماندهی شد.

سی‌ان‌ان در گزارش خود نوشته است، مذاکرات با طالبان و توافق با آنها که به عنوان «بدترین» توافق دیپلماتیک در تاریخ ایالات متحده عنوان شده، به طالبان امکان داد تا در مذاکرات دوحه چیزی را که هرگز نتوانستند با جنگ کسب کنند، به‌دست بیاورند.

در این گزارش آمده است، بایدن با وجود هشدارها در مورد احتمال سقوط افغانستان به دست طالبان، تمامی نیروهای آمریکایی را از این کشور خارج کرد و کشور طی زمان کوتاهی به دست طالبان افتاد.

گزارش همچنین به کندی روند انتقال افغان‌هایی که با نیروهای آمریکایی کار کردند، اشاره کرده و تعداد افغان‌های همکار با آمریکا جا مانده در افغانستان 78,000 نفر ذکر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید