ذبیح‌الله مجاهد در گفتگو با العربیه: نیروهای طالبان اثری از جسد الظواهری نیافتند

سخنگوی طالبان به«العربیه»: عملیات انجام شده توسط آمریکا مغایر با «توافق دوحه» است که تبعاتی را به دنبال خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در افغانستان تایید کرد که تحقیقات در مورد قتل ایمن الظواهری رهبر سازمان «القاعده» همچنان در جریان است.

مجاهد روز چهارشنبه 19 مرداد در گفت‌وگوی اختصاصی با «العربیه»، با تاکید بر این که طالبان نتوانست جسد الظواهری را بیابد و تا این لحظه اثری از آن پیدا نشده، افزود که طالبان از حضور الظواهری در این مکان اطلاعی نداشت.

مجاهد افزود: این پرونده ابعاد مختلفی داشته و تحقیقاتی در حال انجام است و زمانی که این تحقیقات تکمیل شد، نتیجه را اعلام خواهیم کرد.

او در ادامه مصاحبه با «العربیه»، با تاکید بر امن بودن منطقه محل اقامت الظواهرای و عدم بازرسی از آن گفت موشکی که به خانه الظواهری اصابت کرد، همه چیز را منهدم کرد.

مجاهد عملیات انجام شده توسط آمریکا را مغایر با «توافق دوحه» توصیف کرده و افزود این عملیات، تبعاتی را به دنبال خواهد داشت.

ایمن الظواهری
ایمن الظواهری

کشته‌شدن الظواهرای در کابل

شایان ذکر است که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا دوشنبه گذشته اعلام کرد که ایالات متحده، ایمن الظواهری رهبر القاعده را در کابل کشت.

عملیات قتل الظواهری، بزرگترین ضربه به سازمان القاعده از زمان قتل اسامه بن لادن توسط نیروهای ویژه آمریکایی در سال 2011 است.

این درحالی است که تردیدهایی در مورد میزان پایبندی طالبان به تعهد خود مبنی بر عدم پناه‌دادن به گروه های مسلح در افعانستان ایجاد شده است.

عملیات حذف فیزیکی الظواهری، اولین حمله اعلام شده توسط ایالات متحده علیه هدفی در افغانستان از زمان خروج واشینگتن از این کشور در 31 اوت سال گذشته، چند روز پس از بازگشت طالبان به قدرت به شمار می‌آید.

این باور وجود دارد که الظواهری علاوه بر این که پزشک شخصی بن لادن بود، مغز متفکر عملیات‌های القاعده از جمله حملات 11 سپتامبر نیز بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید