یک مقام طالبان: آمریکا مانع تعامل دیگر کشورها با ما شده است

برخی کارشناسان افغانستانی باور دارند کشته‌شدن الظواهری در کابل بر روابط آمریکا با طالبان تاثیر منفی خواهد گذاشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شیرمحمد عباس استانکزی، معاون سیاسی وزارت خارجه دولت طالبان و یکی از مقامات ارشد این گروه، ایالات متحده را به وارد کردن فشار به کشورهای دیگر برای خودداری از تعامل با طالبان متهم کرد.

عباس استانکزی، دوشنبه 17 اسد (مرداد)، در سخنرانی خود در مراسم عاشورا در یکی از مساجد کابل با انتقاد از حمله هوایی و فشارهای سیاسی آمریکا گفت، واشینگتن به کشورهای دیگر فشار وارد کرده تا با طالبان تعامل نکنند.

او تصریح کرده است: «فشارهای سیاسی که این‌ها (آمریکایی‌ها) بر کشورهای آوردند تا با امارت اسلامی و حکومت افغانستان روابط سیاسی نداشته باشند، این ضربه دیگری است که آن‌ها وارد کرده‌اند.»

به گفته او هواپیماهای بدون‌ سرنشین آمریکایی وارد حریم کشور می‌شوند که این کار خلاف توافقنامه دوحه میان دو طرف است.

به نظر می‌رسد هدف او حمله واشینگتن به مخیفگاه الظواهری در کابل است.

پیش‌تر گروه طالبان با انتشار بیانیه‌ای، حمله آمریکا به ساختمانی مسکونی در کابل و ترور ایمن الظواهری، رهبر «القاعده» را محکوم کرد.

این گروه اعلام کرد که یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی، محل اقامت الظواهری در منطقه «شیرپور» در مرکز کابل، پایتخت افغانستان را مورد هدف قرار داده است.

طالبان در بیانیه خود، این عملیات آمریکا را نقض حاکمیت افغانستان و همچنین در تضاد با منافع واشینگتن در منطقه دانسته است.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا نیز در این رابطه گفت، طالبان با پناه دادن به الظواهری در کابل، توافقنامه‌ای را که با واشینگتن امضا کرده بود، نقض کرده است.

بلینکن در این اظهارات اعلام کرد: «در مواجهه با عدم تمایل طالبان و یا عدم توانایی این گروه برای پایبندی به تعهداتش، ما با کمک‌های بشردوستانه قوی و همچنین به‌وسیله درخواست برای دفاع از حقوق بشر، حمایت خود را از مردم افغانستان به‌ویژه زنان و دختران ادامه می‌دهیم.»

به گفته کارشناسان، در آستانه یک سالگی دولت طالبان کشته‌شدن رهبر القاعده در منطقه دیپلمات‌نشین کابل، رابطه میان طالبان و واشینگتن را تاریک‌تر خواهد کرد و بر مشکلات طالبان خواهد افزود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید