کشته‌شدن الظواهری؛ نگرانی از رشد گروه‌های تروریستی در افغانستان

آنتونی بلینکن اعلام کرد، طالبان با پناه دادن به الظواهری در کابل، توافقنامه‌ای را که با واشینگتن امضا کرده بود، نقض کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کشته‌شدن رهبر «القاعده» در پایتخت افغانستان، نگرانی‌ها از تبدیل‌ این کشور به پناهگاه‌ امن تروریست‌ها از جمله شبکه القاعده و حفظ رابطه آنها و طالبان را افزایش داده است.

در حالی که طالبان در توافقنامه دوحه با ایالات متحده تعهد کرده بود روابط خود با القاعده را قطع می‌کند و به گروه‌های تروریستی اجازه فعالیت از خاک افغانستان را نخواهد داد، ترور الظواهری گمانه‌زنی‌هایی را ایجاد کرده است.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا به صراحت اعلام کرد، طالبان با پناه دادن به الظواهری در کابل، توافقنامه‌ای را که با واشینگتن امضا کرده بود، نقض کرده است.

بر بنیاد اظهارات مقامات آمریکایی، الظواهری از اول سال جاری میلادی در کابل حضور داشت و آنها همواره او را زیر نظر داشته‌اند.

پیش‌تر نیز سازمان ملل متحد در گزارشی نوشته بود، شماری از مقامات القاعده در منطقه دیپلمات‌نشین شهر کابل به‌سر می‌برند و ممکن است آنها به نشست‌های وزارت خارجه طالبان دسترسی داشته باشند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد ضمن هشدار درباره خطر احیا و رشد دوباره تروریسم در افغانستان، خواستار مبارزه جهانی با پدیده تروریسم شده بود.

از سویی روزنامه هندی «تایمز آف اندیا»، به نقل از کمیته نظارتی شورای امنیت سازمان ملل متحد هشدار داد که دو گروه‌ افراطی «جیش محمد (JeM)» و «لشکر طیبه (LeT)» پس از تسلط طالبان بر افغانستان، اکنون 11 کمپ آموزشی در این کشور ایجاد کرده‌اند.

گزارش افزوده بود که از این میان، 3 کمپ آن تحت کنترل مستقیم است.

اما طالبان همواره گزارش‎‌ها در خصوص پناه‌ دان به گروه‌های تررویستی و حفظ رابطه با القاعده را رد کرده بود.

به باور کارشناسان کشته‌شدن رهبر القاعده در کابل، توافقنامه دوحه میان طالبان و واشینگتن را تحت تاثیر قرار خواهد داد و ممکن است سناریوی دیگر در حال شکل‌گیری باشد که معادلات سیاسی را تغییر دهد.

قدرت‌گیری شاخه خراسان گروه «داعش» و دیگر گروه‌های تررویستی در صورت عدم پای‌بندی طالبان به این توافقنامه نگرانی است که از سوی کارشناسان مطرح شده‌ است.

آنها همچنان معتقد هستند همانگونه که طالبان در دوران حکومت اول خود از حمایت القاعده دست نکشید این‌بار نیز به دلیل «ایدئولوژی مشترک» به این گروه وفادار خواهند ماند و این نگرانی وجود دارد که بار دیگر این کشور به لانه امن تروریست‌ها مبدل شود.

«نیورک تایمز» نیز پس از کشته‌شدن الظواهری در مقاله‌ای نوشت، محاسبات آمریکا در خصوص مسیر القاعده و اعتماد به طالبان درست نبوده و القاعده صبورانه منتظر بیرون‌شدن ایالات متحده بود و طالبان هم اهمیتی به تعهدات خود در قبال واشینگتن نشان نداد.

نویسنده این مقاله تحلیل کرده است، کشته‌شدن الظواهری به معنی پایان تهدید نیست و این گروه با رهبری جدید دوباره ظهور خواهد کرد.

اکنون باید دید طالبان با این چالش چگونه مواجه می‌شود و حضور رهبر القاعده در کابل را که بر خلاف توافق دوحه بود، چگونه توجیه خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید