طالبان: ادعای آمریکا درباره کشته‌شدن الظواهری را بررسی می‌کنیم

رهبران طالبان در مورد حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکا تا حدودی سکوت کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام طالبان، پنج‌شنبه 13 اسد (مرداد) به خبرگزاری «رویترز» گفت که این گروه در حال تحقیق درباره ادعای آمریکا مبنی بر کشته‌شدن ایمن الظواهری رهبر القاعده در یک حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در کابل است.

مقامات آمریکایی گفتند که ایالات متحده، یکشنبه هفته جاری الظواهری را با شلیک موشک از یک هواپیمای بدون سرنشین در حالی که او در بالکن مخفیگاه خود در کابل ایستاده بود، کشتند.

آمریکا این رویداد را «بزرگترین ضربه به شبه‌نظامیان از زمان کشته‌شدن اسامه بن لادن» خواند.

سهیل شاهین، عضو گروه طالبان در پیامی به خبرنگاران گفت: «دولت و رهبری از آنچه ادعا می‌شود، اطلاع نداشتند و هیچ اثری در آنجا نیست».

وی با بیان اینکه در حال حاضر تحقیقات برای صحت و سقم این ادعا در حال انجام است، گفت: «نتایج این تحقیقات به اطلاع عموم خواهد رسید.»

رهبران طالبان درباره حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکا تا حدودی سکوت کرده‌اند و حضور یا کشته‌شدن الظواهری در کابل را تایید نکرده‌اند.

سه منبع در این گروه گفته‌اند که رهبران ارشد طالبان در مورد چگونگی واکنش به حمله هواپیماهای بدون سرنشین ایالات متحده گفت‌وگوهای طولانی داشته‌اند.

به گفته رویترز، واکنش طالبان می‌تواند عواقب قابل توجهی داشته باشد چراکه این گروه به دنبال مشروعیت بین‌المللی و دسترسی به میلیاردها دلار از پول‌های مسدود شده است.

الظواهری، از نزدیک در حملات 11 سپتامبر 2001 به ایالات متحده شرکت داشت و یکی از افراد تحت تعقیب در جهان بود.

او یکشنبه هفته جاری در حمله هوایی آمریکا بر مخفیگاهش در کابل کشته شد.

در گزارش «رویترز» آمده است، مرگ او در کابل این پرسش را ایجاد کرد که آیا او پناهگاهی از طالبان دریافت کرده بود، طالبانی که به ایالات متحده به عنوان بخشی از توافقنامه 2020 اطمینان داده بودند که گروه‌های شبه‌نظامی را پناه نخواهد داد.

شاهین گفت که طالبان به توافق‌نامه‌ای که در دوحه، پایتخت قطر امضا شد، متعهد است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده اما گفت که طالبان با میزبانی و پناه دادن به ظواهری، این توافق را «به شدت نقض کرده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید