واکنش‌ها در کابل به کشته‌شدن رهبر القاعده

طالبان و آمریکا همدیگر را به عدم پای‌بندی به توافقنامه دوحه متهم کرده‌ است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

کشته‌شدن ایمن الظواهری، رهبر «القاعده» در قلب کابل، با واکنش‌های گسترده در داخل و خارج از افغانستان روبرو شده است.

برخی مقامات حکومت پیشین، طالبان را به رابطه نزدیک با القاعده متهم کرده و برخی‌ دیگر نیز اختلافات عمیق درونی میان این گروه را مطرح کرده‌اند.

رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی، سه‌شنبه 10 اسد (مرداد)، در رشته توییتی نوشت، رهبر «القاعده» در خانه مربوط به سراج‌الدین حقانی در منطقه دیپلمات‌نیشین شیرپور مورد هدف حمله قرار گرفت.

سناریو‌های احتمالی

او سه سناریو احتمالی را درباره کشته‌شدن الظواهری مطرح کرد؛ یکی از آنها احتمال افشای مخفیگاه رهبر شبکه القاعده توسط سراج‌الدین حقانی است تا او از این طریق خود را به آمریکایی‌ها نزدیک‌تر کند و از لیست سیاه واشینگتن خارج شود.

سناریوی دیگر که او مطرح کرده است، شریک ساختن اطلاعات رهبر القاعده به آمریکا توسط گروه موسوم به ملا عبدالغنی برادر است تا با این کار از بلندپروازی‌های شبکه حقانی جلوگیری کند چراکه او در یکی از خانه‌های مربوط به حقانی به قتل رسیده است.

رحمت‌الله نبیل نخستین کسی بود که در روز کشته‌شدن الظواهری حمله هوایی آمریکا به منطقه شیرپور را افشا کرد.

محمد ناطقی، عضو هیأت گفت‌وگوکننده دولت پیشین با طالبان، در فیس‌بوک خود نوشته است، آمریکا در مورد مخفیگاه رهبر القاعده «علم غیب» نداشت و جناح دیگر از طالبان معلومات مربوط به او را با آمریکا شریک ساخته است.

به نظر می‌رسد پیام او نیز اشاره به اختلافات درونی میان شبکه حقانی و گروه ملا برادر باشد.

برخی کارشناسان سیاسی، طالبان را به ارتباط داشتن با گروه‌های تروریستی از جمله شبکه القاعده متهم کرده و گفته‌اند این گروه حکومت دوره اول خود را نیز «فدای القاعده» کردند.

با توجه به اختلافات درونی میان شبکه حقانی و گروه موسوم به ملا برادر که از مقامات بلندپایه طالبان است، احتمال دست داشن برخی از مقامات طالبان به افشا سازی مخفیگاه الظواهری را بیشتر می‌کند.

اختلافات درونی

از سویی هم در صورتی‌ که افشای مخفیگاه الظواهری توسط یک گروه از طالبان حقیقت داشته باشد، اختلافات درونی میان اعضای طالبان به بالاترین سطح خواهد رسید.

از سویی منابع محلی به «العربیه فارسی» گفتند، پس از حمله آمریکا به مخفیگاه الظواهری، طالبان تا کنون چندین شهروند از جمله کارگران و صاحبان مغازه‌ها را در نزدیکی محل مخفیگاه رهبر القاعده بازداشت کرده‌ است.

به گفته این منابع، نیروهای طالبان این افراد را به اتهام افشای محل اقامت الظواهری بازداشت کرده‌اند‎ و برخی از این افراد پس از انجام تحقیقات از بند طالبان آزاد شده‌اند.

آینده رابطه طالبان و واشینگتن

گروه طالبان با انتشار بیانیه‌ای، حمله آمریکا به ساختمانی مسکونی در کابل و ترور ایمن الظواهری، را محکوم کرد.

طالبان در بیانیه خود، این عملیات آمریکا را نقض حاکمیت افغانستان و همچنین در تضاد با منافع واشینگتن در منطقه دانسته است.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا نیز در این رابطه گفته است، طالبان با پناه دادن به الظواهری در کابل، توافقنامه‌ای را که با واشینگتن امضا کرده بود، نقض کرده است.

در متن بیانیه‌های دو طرف دیده می‌شود که طالبان ضمن تعهد مبنی بر قطع روابط خود با گروه‌های تروریستی در «توافقنامه دوحه»، همچنان روابط خود با القاعده را حفظ کرده است.

به گفته کارشناسان، در آستانه یک سالگی دولت طالبان کشته‌شدن رهبر القاعده در منطقه دیپلمات‌نیشین کابل، رابطه میان طالبان و واشینگتن را تاریک‌تر خواهد کرد و دردسر جدید سر راه طالبان قرار خواهد گرفت.

با کشته‌شدن بلندرتبه‌ترین مقام القاعده، بار دیگر جهان طالبان را به پناه دادن به گروه‌های تروریستی متهم کرده‌ و مشخص نیست واکنش‌های بعدی در برابر این گروه که برای کسب مشروعیت بین‌المللی تقلا می‌کند چه خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید