طالبان: ترور ایمن الظواهری نقض حاکمیت افغانستان است

آنتونی بلینکن: طالبان با پناه دادن به الظواهری در کابل، توافقنامه‌ای را که با واشینگتن امضا کرده بود، نقض کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گروه طالبان با انتشار بیانیه‌ای، حمله آمریکا به ساختمانی مسکونی در کابل و ترور ایمن الظواهری، رهبر «القاعده» را محکوم کرد.

این گروه اعلام کرد که یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی، محل اقامت الظواهری در منطقه «شیرپور» در مرکز کابل، پایتخت افغانستان را مورد هدف قرار داده است.

Advertisement

طالبان در بیانیه خود، این عملیات آمریکا را نقض حاکمیت افغانستان و همچنین در تضاد با منافع واشینگتن در منطقه دانسته است.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا نیز در این رابطه گفته است، طالبان با پناه دادن به الظواهری در کابل، توافقنامه‌ای را که با واشینگتن امضا کرده بود، نقض کرده است.

بلینکن در این اظهارات اعلام کرد: «در مواجهه با عدم تمایل طالبان و یا عدم توانایی این گروه برای پایبندی به تعهداتش، ما با کمک‌های بشردوستانه قوی و همچنین به‌وسیله درخواست برای دفاع از حقوق بشر، حمایت خود را از مردم افغانستان به ویژه زنان و دختران ادامه می‌دهیم.»

یک مقام ارشد آمریکایی اعلام کرد که واشینگتن برای هدف‌قرار دادن محل سکونت ایمن الظواهری در کابل، از موشک‌های «هل‌فایر» و با استفاده از پدافندهای هوایی صورت گرفته است.

این مقام آمریکایی با اشاره به این‌که در این عملیات آمریکا از نیروهای زمینی خود استفاده نکرده است، افزود که این عملیات منجر به هیچ‌گونه خسارتی در بین غیرنظامیان نشده است.

شایان ذکر است که پس از مرگ اسامه بن لادن، بنیان‌گذار گروه القاعده در سال 2011 توسط نیروهای آمریکایی، ایمن الظواهری رهبری این گروه را برعهده گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید