هشدار محتاطانه وحیدی به طالبان در پی درگیری با مرزبانان ایرانی

وزیر کشور ایران: مرزبانان افغانستان نسبت به مسائل مرزی توجیه نیستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

احمد وحیدی، وزیر کشور ایران در واکنش به درگیری اخیر میان نیروهای طالبان و مرزبانان ایرانی طی هشداری محتاطانه گفت، بروز چنین حوادثی به نفع مسئولان افغانستان نیست.

وحیدی دوشنبه 10 مرداد به خبرگزاری «صدا و سیما»ی ایران ضمن بیان این‌که «مرزبانان افغانستان نسبت به مسائل مرزی توجیه نیستند.» از تکرار درگیری مرزبانان ایران و افغانستان در روز یکشنبه نیز خبر داد.

او گفت: «تکرار این رخدادها به صلاح افغانستان نیست. دیروز هم به همین علت در منطقه‌ای که مردم عزیز ما در آنجا در حال فعالیت بودند به حساب اینکه افغانستانی هستند، برایشان مزاحمت ایجاد کردند که مرزبانان فراجا و آجا مستقر در منطقه مجبور به تذکر شدند.»

وزیر کشور ایران با تاکید این‌‌که درگیری‌های مرزی روز گذشته تلفات جانی در پی نداشته است، افزود: «بروز چنین حوادثی که مسبوق به سابقه است، به نفع مسئولان افغانستان نیست، لذا به آنها توصیه می‌کنیم که با توجیه مرزبانان خود از وقوع هرگونه درگیری، پیشگیری کنند.»

جمهوری اسلامی که همواره متهم به حمایت تسلیحاتی از طالبان بوده، اکنون به نظر می‌رسد که با نیروهای این گروه در مرزهایش با مشکل مواجه شده است.

بنا به برخی گزارش‌ها به دنبال تشدید درگیری‌های میان نیروهای طالبان و مرزبانان ایرانی در مرزهای مشترک دو کشور روز گذشته یک تن از نیروهای طالبان کشته شد.

میثم برازنده، فرماندار هیرمند در شمال سیستان و بلوچستان ضمن تایید این درگیری گفت: «تجاوز مرزی از سوی طالبان امروز رخ داد که نیروهای ما پاسخ لازم را دادند متقابلا آنها هم پاسخ دادند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم