.
.
.

ادامه کشتار نظامیان پیشین افغانستان توسط طالبان

طی سه روز چندین چندین غیرنظامی توسط طالبان کشته، زخمی و بازداشت شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با گذشت نزدیک به یک سال از سقوط حکومت پیشین و اعلام عفو عمومی از سوی طالبان، کشتار و بازداشت نظامیان پیشین از سوی این گروه همچنان ادامه دارد، تنها طی سه روز گذشته دست‌کم 4 نظامی پیشین کشته و چندین تن دیگر بازداشت شده‌اند.

رسانه‌های افغانستان، شنبه 8 اسد (مرداد)، گزارش دادند، جسد یک افسر پلیس پیشین، که چند روز قبل از سوی طالبان در ولایت (استان) لغمان بازداشت شده از مرکز این ولایت پیدا شده است.

بر اساس گزارش‌ها این افسر پیشین در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کرد و چند روز قبل طالبان او را در خانه‌اش بازداشت کرده بود.

همچنان یک فرمانده پیشین نیروهای مردمی در ولایت غور، جمعه 7 اسد، هنگام بازگشت از هرات به غور، در ولسوالی (شهرستان) دولینه این ولایت توسط نیروهای طالبان تیرباران شد.

این فرمانده پیشین قبل از سقوط حکومت، 100 نفر از نیروهای مردمی را رهبری می‌کرد و هنگام تسلط طالبان به ایران پناه برده بود که هنگام بازگشت دوباره به کشور به قتل رسید.

همزمان یک فرمانده پلیس محلی پیشین در ولسوالی چشت ولایت هرات توسط افراد مسلح ناشناس به قتل رسید.

از سویی هم طالبان یک کودک 10 ساله را در ولسوالی ناوه‌میش ولایت دایکندی به دلیل اینکه پدر او عضو نیروهای امنیتی پیشین بود است بازداشت کرد که از سرنوشت او اطلاعی در دست نیست.

در ادامه بازداشت‌ نیروهای پیشین توسط طالبان، یک بزرگ قومی و یک همکار پیشین نیروهای آمریکایی در این کشور، در ولسوالی کیتی و ناوه‌میش این ولایت توسط نیروهای طالبان بازداشت شدند.

منابع محلی گفته‌اند این بزرگ قومی در دوران حکومت پیشین هیچ‌گونه منصب حکومتی نداشت و دلیل بازداشت او مشخص نیست.

روزنامه «هشت صبح» پنج‌شنبه 6 اسد، گزارش داد، 2 افسر پیشین وزارت امور داخله (وزارت دولت) و امنیت ملی (اطلاعات) با چند نفر از همراهان‌ خود در ولایت هرات توسط نیروهای طالبان بازداشت شدند.

هئیت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، پنج‌شنبه 29 سرطان، گزارش داد تاکنون 160 مورد قتل فراقانونی، 187 مورد دستگیری و بازداشت خودسرانه، 23 مورد بازداشت غیرقانونی، 56 مورد شکنجه و بدرفتاری با مقامات امنیتی پیشین توسط طالبان صورت گرفته است.

کشتار و بازداشت غیرنظامیان

مسئولان محلی طالبان در ولایت لغمان جمعه 7 اسد، مدعی شدند که 3 عضو گروه «داعش» در ولسوالی الینگار این ولایت توسط سربازان طالبان به قتل رسیده‌اند.

اما منابع مردمی به رسانه‌های داخلی گفته‌اند که این افراد هیچ‌گونه ارتباطی با «داعش» نداشتند و طالبان آنها را به دلیل خصومت شخصی به قتل رسانده‌ است.

همزمان منابع محلی در ولایت غزنی از کشته‌شدن یک سبزی‌ فروش در مرکز این ولایت توسط نیروهای طالبان خبر داده و گفتند این فرد به دلیل امتناع از باج‌ دادن به نیروهای طالبان به قتل رسیده است.

مسئولان محلی طالبان مدعی شدند که او توسط محافظان مارکیت (فروشگاه) به صورت اشتباهی به قتل رسیده است.

از سویی هم نیروهای طالبان شب پنج‌شنبه 6 اسد در ولسوالی سالنگ ولایت پروان بع یک منزل مسکونی شلیک کردند که در نتیجه یک دختر و یک 17 ساله و یک زن که همه عضو یک خانواده هستند زخمی شدند.

همچنان در ادامه بازداشت‌ غیرنظامیان، 5 تن از نزدیکان محمد مرادی، فرمانده پیشین نیروهای مردمی در ولایت غور، را در غرب کابل از سوی طالبان بازداشت شدند که در میان آنها پسر محمد مرادی نیز شامل است.

او چندی قبل هنگام حمله طالبان به خانه آنها در غور زخمی شده بود؛ در این حمله پدر و یک خواهر او توسط طالبان تیرباران شده بودند.

همزمان یک بزرگ قومی نیز در ولسوالی جبل‌السراج ولایت پروان به اتهام همکاری با «جبهه مقاومت ملی» از سوی طالبان بازداشت شد.

پیش‌تر یوناما در گزارش خود نوشت، طی 10 ماه گذشته، چندین مورد قتل، بازداشت غیرقانونی و شکنجه غیرنظامیان توسط طالبان به ثبت رسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم