.
.
.

عفو بین‌الملل: زندگی زنان افغانستان زیر سلطه طالبان نابود شده است

«ادامۀ بازداشت زنان و دختران توسط طالبان سبب افزایش میزان ازدواج کودکان در افغانستان شده است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان «عفو بین‌الملل»، در گزارشی نسبت به افزایش سرکوب زنان توسط طالبان در افغانستان ابراز نگرانی کرد.

بر اساس گزارش عفو بین‌الملل که چهارشنبه 5 اسد (مرداد) نشر شد، طالبان با سلب حقوق دختران و زنان در افغانستان و نقض حقوق بشر «در حال ویران کردن» زندگی آن‌ها هستند.

در این گزارش آمده که با مسلط شدن مجدد طالبان بر افغانستان، زندگی زنان و دختران «ویران» شده است.

بر بنیاد این گزارش، سیستم حمایت از زنانی که از خشونت خانوادگی فرار می‌کنند، از بین رفته است. ادامه بازداشت زنان و دختران توسط طالبان سبب افزایش میزان ازدواج کودکان در افغانستان شده است.

در گزارش آمده است، زنانی که به طور مسالمت‌آمیز به این محدودیت‌ها اعتراض کردند، مورد آزار، تهدید، ناپدید شدن اجباری، بازداشت خودسرانه و شکنجه قرار گرفته‌اند.

اگنس کالامارد، منشی عمومی عفو بین‌الملل در این گزارش گفته است: «کمتر از یک سال پس از تسلط طالبان بر افغانستان، سیاست‌های سخت‌گیرانه آن‌ها میلیون‌ها زن و دختر را از حق داشتن زندگی امن، آزاد و پربار محروم می‌کند.»

او گفت: «این سیاست‌ها سیستمی از سرکوب را تشکیل می‌دهد که تقریباً در تمام جنبه‌های زندگی، زنان و دختران را مورد تبعیض قرار می‌دهد. همه جزئیات روزانه آن‌ها از جمله این که آیا آنها باید به مکتب بروند یا نه، آیا اجازه کار داشته باشند و این که چگونه از خانه بیرون بروند، همه کنترل شده و به شدت محدود شده است.»

دبیر کل عفو بین‌الملل افزود: «این سرکوب خفقان‌آور علیه زنان افغانستان روز به روز در حال افزایش است.»

در گزارش همچنان از طالبان خواسته شده تا تغییرات اساسی را در سیاست‌ها و اقدامات خود برای حمایت از حقوق زنان و دختران افغان اعمال کنند.

جامعه بین الملل بارها بر احترام به حقوق زنان افغان از سوی طالبان تاکید کردند اما طالبان با گذشت هر روز محدودیت‌ها علیه زنان و دختران را افزایش می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم