.
.
.

نشست تاشکند؛ پیشنهاد برای انتقال ذخایر بلوکه‌شده افغانستان به یک صندوق امانی

امیرخان متقی: علت اصلی فقر در افغانستان مسدودماندن ذخایر ارزی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

همزمان با برگزاری نشست تاشکند در مورد افغانستان، خبرگزاری «رویترز» از پیشنهاد ایالات متحده برای سپردن ذخایر مسدود شده کابل به یک صندوق امانی در کشور سوم خبر داده است.

رویترز، سه‌شنبه 4 اسد (مرداد)، به نقل از سه منبع آگاه از گفت‌وگوهای آمریکا با نمایندگان طالبان گزارش داد، واشینگتن پیشنهاداتی را برای آزادسازی چند میلیارد دالر (دلار) مسدود شده افغانستان داده است.

بر بنیاد گزارش، آمریکا به طالبان پیشنهاد داده است که پول‌های مسدوده شده کابل به یک صندوق امانی در کشور سوم انتقال داده شود تا برای مقابله با بحران اقتصادی به مصرف برسد.

رویترز به نقل از یک منبع در دولت طالبان که نخواسته نامش فاش شود نوشت، طالبان اصل گذاشتن ذخایر ارزی به یک صندوق امانی را رد نکرده، اما با کنترل این صندوق توسط طرف سوم مخالف است.

یک منبع آمریکایی به رویترز گفته است واشینگتن با سوئیس و طرف‌های دیگر در حال گفت‌وگو برای ایجاد یک مکانیزم از جمله یک صندوق امانی است که پرداخت‌های آن با کمک یک هیئت بین‌المللی تعیین ‌شود.

در گزارش آمده است اختلاف قابل توجهی میان آمریکا و طالبان در این زمینه وجود دارد از آن جمله طالبان با برکناری و یا جابجایی برخی از مقام‌های ارشد بانک مرکزی افغانستان که یکی از آنها در فهرست تحریم‌های واشینگتن قرار دارد، مخالفت کرده است.

ناظران برکنار کردن برخی از مقامات ارشد طالبان از بانک مرکزی را اقدامی در زمینه بازگرداندن اعتماد به این نهاد عنوان کرده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای نوشته بود، برایان نیلسن، معاون وزارت خزانه‌داری ایالات متحده نیز در تاشکند با نمایندگان طالبان دیدار خواهد کرد.

تام ویست نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان در پایان نشست گفت، مقامات ایالات متحده به گفت‌وگو با «تکنوکرات‌های افغانستان و طالبان بر سر ثبات اقتصادی» افغانستان ادامه خواهد داد.

امیرخان متقی: مسدودشدن ذخایر ارزی علت اصلی فقر در کشور است

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه دولت طالبان در نشست تاشکند بر آزادسازی ذخایر مسدوده شده نزد ایالات متحده تاکید کرده و مسدودشدن این پول‌ها را علت اصلی فقر در کشور خوانده است.

نمایندگان برخی از کشورهای دیگر نیز در این نشست بر آزادسازی ذخایر ارزی افغانستان تاکید کرده است.

پس از سقوط حکومت پیشین، ایالات متحده ذخایر ارزی که بیش از 7 میلیارد دالر است را مسدود کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا در 11 فوریه، فرمان اجرایی را به امضا رساند که بر اساس آن مبلغ 7 میلیارد دالر مسدود شده برای کمک‌های بشردوستانه و ایجاد یک صندوق امانت برای جبران خسارت، خسارت‌دیدگان 11 سپتامبر اختصاص یابد.

در بیانیه پایانی نشست تاشکند که از سوی ازبکستان به نشر رسیده آمده است، اکنون «اولویت اصلی باید احیاء و تقویت اقتصاد افغانستان به عنوان یک عامل مهم در دستیابی به صلح پایدار در آن کشور باشد.»

در این بیانیه بر «ارتقای ادغام افغانستان در روندهای اقتصادی منطقه‌ای» و پروژه‌های اقتصادی میان افغانستان و ازبکستان از جمله ساخت خط آهن میان دو کشور اشاره شده است.

همچنان در این نشست بر تشکیل حکومت فراگیر و تضمین حقوق زنان تاکید شده است.

بر بنیاد گزارش‌ها در این نشست نمایندگان حدود 20 کشور و سازمان و نمایندگان طالبان با همدیگر گفت‌وگو کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم