.
.
.

ایتالیا برای انتقال شهروندان آسیب‌پذیر افغانستان کریدور بشردوستانه ایجاد کرد

پس از سقوط حکومت پیشین صدها هزار شهروند افغانستانی به کشورهای همسایه مهاجر شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت ایتالیا از ایجاد کریدور بشردوستانه برای انتقال شهروندان آسیب‌پذیر افغانستانی از کشورهای همسایه از جمله ایران و پاکستان به این کشور خبر داد.

وزارت خارجه ایتالیا اعلام کرد، از میان 300 مهاجر آسیب‌پذیر افغانستانی که قرار است از طریق کریدور بشردوستانه طی هفته جاری به این کشور انتقال یابند، 9 نفر آنها بامداد دو‌شنبه 3 اسد (مرداد)، از ایران به ایتالیا منتقل شدند.

بر بنیاد اعلامیه، این طرح که «طرح ایتالیا برای مردم افغانستان» نام‌گذاری شده، توسط دولت، سازمان‌ها و نهادهای امدادرسان برای نجات شهروندان آسیب‌پذیر که تحت حاکمیت طالبان زندگی آنها با خطر مواجه است ایجاد شده است.

بر اساس این طرح قرار است یک هزار و 200 شهروند آسیب‌پذیر افغانستانی که در کشورهای همسایه بسر می‌برند شناسایی شوند و به ایتالیا انتقال یابند که زنان و کودکان در اولویت قرار دارند.

اعلامیه افزوده است در کنار سازمان‌های داخل ایتالیا، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و سازمان جهانی مهاجرت نیز در این طرح همکاری می‌کنند.

دولت ایتالیا هدف از ایجاد این کریدور بشردوستانه را کمک به پناهجویان و شهروندانی که تحت پیگرد طالبان قرار دارند عنوان کرده تا آنها بتوانند زندگی «امن و با کرامت» را در ایتالیا آغاز کنند.

پس از سقوط حکومت پیشین، صدها هزار شهروند از جمله فعالان حقوق بشر، روزنامه‌نگاران، کنشگران حقوق زن و برخی کارمندان دولت از ترس طالبان خود را به کشورهای همسایه از جمله ایران و پاکستان رساندند.

بر بنیاد گزارش‌ها پناهجویانی که در کشورهای همسایه بسر می‌برند در وضعیت نابسامان اقتصادی قرار دارند و تعدادی از آنها در تلاش‌اند خود را به کشورهای غربی برسانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم