.
.
.

مقام بریتانیایی: از تغییر سیاسی خشونت­‌آمیز در افغانستان حمایت نمی­‌کنیم

طالبان از موضع بریتانیا در قبال افغانستان استقبال کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هوگو شورتر، کاردار سفارت بریتانیا برای افغانستان اعلام کرد این کشور برای تغییر سیاسی در کابل از خشونت حمایت نمی‌کند.

کاردار سفارت بریتانیا، یک‌شنبه، 29 جوزا (خرداد)، در واکنش به ادامه‌ خشونت تحت حاکمیت طالبان طی یک بیانیه اعلام کرد، بریتانیا از هیچ کس از جمله شهروندان افغان که به دنبال تغییر سیاسی از راه خشونت هستند حمایت نمی‌کند.

در اعلامیه آمده است بریتانیا از «هرگونه فعالیتی که خشونت را برای اهداف سیاسی تحریک می‌کند حمایت نمی‌کند» و از خاک خود اجازه برنامه‌ریزی یا آماده‌سازی خشونت را نمی‌دهد.

او در این اعلامیه از حملات تروریستی ابراز تاسف کرده و افزوده است خشونت از هر نوع که باشد به نفع این کشور و جامعه بین‌الملل نیست.

به باور کاردار سفارت بریتانیا، برای رسیدگی به نگرانی‌های مشترک در مورد امنیت، ارتقا صلح و ثبات و ارائه حمایت‌های بشردوستانه به مردم، هیچ جایگزین برای تعامل با طالبان وجود ندارد و این کاری است بریتانیا انجام می‌دهد.

در حالی که لندن تا کنون حکومت طالبان را به‌رسمیت نشناخته، اما او این گروه را «دولت فعلی افغانستان» خوانده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان، در توییتی از موضع بریتانیا استقبال کرد.

بلخی نوشت: «درک این واقعیت که صلح و ثبات در افغانستان و تعامل مثبت با طالبان به نفع منطقه و جهان است، قابل قدر است.»

این در حالی است که با گذشت هر روز خشونت علیه غیرنظامیان در کشور افزایش یافته و اقلیت‌های خاص هدف حمله گروه‌های تروریستی از جمله شاخه خراسان گروه «داعش» قرار می‌گیرند.

مهاجمان مسلح، شنبه 28 جوزا، به عبادتگاه سیک‎ها که حدود 25 تن در آنجا مشغول عبادت بودند حمله کردند و عبادتگاه آنها را به آتش کشیدند.

عبدالنافع تکور، سخنگوی وزارت داخله طالبان گفته است، در این حمله یک شهروند سیک و یک نظامی طالبان کشته و 7 تن دیگر زخمی شده‌اند.

از سویی جبهات ضد طالبان از جمله «جبهه مقاومت ملی» نیز حملات خود علیه نظامیان طالبان را در ولایت‌های (استان) شمال به‌ویژه پنجشیر افزایش داده است.

در تازه ترین مورد منابع محلی در ولایت کاپیسا، از کشته‌شدن 2 نظامی طالبان در پی حمله «جبهه مقاومت» به یک پاسگاه این گروه در ولسوالی حصه اول کوهستان این ولایت خبر داده‌اند. طالبان تا کنون در این مورد ابراز نظر نکرده‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم