.
.
.

اقلیت‌ها زیر سایه حاکمیت طالبان؛ ویزای اضطراری هند به هندوها

پس از تسلط طالبان بر افغانستان تعداد زیادی از شهروندان هندو، سیک و آخرین بازمانده یهودیان کشور را ترک کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از حمله مرگبار شاخه خراسان گروه «داعش» به عبادتگاه (درمسال) شهروندان سیک افغانستانی در ناحیه چهارم شهر کابل، دولت هند اعلام کرد روند صدور ویزای اضطراری برای شهروندان سیک و هندوتبار را در اولویت قرار خواهد داد.

هندوستان تایمز، یک‌شنبه 29 جوزا (خرداد) نوشت، وزارت داخله این کشور تصمیم گرفته است صدور ویزا اضطراری الکترونیکی را برای بیش از 100 شهروند سیک و هندوتبار افغانستانی در اولویت قرار دهد و این کار روند تخلیه آنها را تسریع می‌کند.

از میان صدها خانواده سیک در این کشور اکنون تنها 20 خانواده باقی‌ مانده‌اند که آنها نیز به‌دلیل تهدیدات امنیتی و حفظ جان خود تصمیم گرفته‌اند برای همیشه با کشورشان وداع کنند.

هرچند ترک کشور برای آنها دشوار است و پیش از این بارها تاکید کرده‌اند به این کشور تعلق خاطر دارند و افغانستان را ترک نخواهند کرد، اما اکنون میان کشته‌شدن در کابل و خروج از کشور، آنها فرار و نجات زندگی خود را ترجیح می‌دهند.

مهاجمان مسلح، شنبه 28 جوزا (خرداد)، به عبادتگاه سیک‎ها که حدود 25 تن در آنجا مشغول عبادت بودند حمله کردند و عبادتگاه آنها را به آتش کشیدند.

عبدالنافع تکور، سخنگوی وزارت داخله طالبان گفته است، در این حمله یک شهروند سیک و یک نظامی طالبان کشته و 7 تن دیگر زخمی شده‌اند.

مسئولیت این حمله را گروه «داعش» به عهده گرفته است.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، این کشور به گورستان اقلیت‌های قومی و مذهبی مبدل شده است. این گروه افراطی خود را تنها حاکمان بر حق می‌دانند و به جز عقاید و باورهای تندروانه، هیچ‌گونه انعطاف‌پذیری در برابر اقوام، ادیان و باورهای شهروندان دیگر نشان نمی‌دهند.

طالبان در نخستین روزهای ورود به کابل به برخی عبادتگاه‌های اهل هنود و سیک‌ها یورش بردند و نگهبانان را ضرب و شتم کردند و شهروندان را مورد آزار و اذیت قرار دادند.

ماموران امنیتی که در دوران حکومت پیشین برای حفاظت از عبادتگاه‌های سیک‌ها و هندوها موظف شده بودند، توسط طالبان برکنار شدند و موانع امنیتی که در اکثر کوچه‌های کارته پروان برای حفاظت از محله زندگی آنها گذاشته شده بود را نیز از میان برداشتند.

تعدادی از هندوها و سیک‌ها پس از ورود طالبان به کابل، به کشورهای دیگر از جمله هند رفتند و برخی دیگر که باقی ماندند نیز با حمله روز گذشته تصمیم گرفته‌اند کشور را ترک کنند.

زابلون سیمینتوف، آخرین و تنها یهودی باقی مانده در افغانستان نیز در سپتامبر 2021 کشور را ترک کرد، او چند ماه قبل از آمدن طالبان گفته بود در کشور خواهد ماند، اما ورود این گروه افراطی او را نیز مجبور به فرار کرد.

وزارت خارجه آمریکا نیز پیشتر اعلام کرده بود که وضعیت آزادی مذهبی در افغانستان در حال وخیم‌تر شدن است.

طی ماه های اخیر چندین بار خانقاه‌های (مساجد) صوفیان افغانستان نیز در شهر کابل و کندز هدف حمله قرار گرفته و خسارات جانی و مالی زیادی بر جای گذاشته است.

خانقاه خیلفه صاحب بعدازظهر جمعه 29 آوریل (9 ثور)، در سه‌راهی علاءالدین منطقه دارالامان کابل هدف انفجار قرار گرفت. به گفته شاهدان عینی در این حمله بیش از 70 نفر کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

در حالی که طالبان همواره مدعی شده‌اند حقوق اقلیت‌ها در کشور پایمال نخواهند شد اما آنچه در عمل دیده می‌شود بر خلاف تعهدات این گروه است.

حمله روز گذشته واکنش‌های گسترده بین‌المللی و داخلی را به همراه داشته است.

دفتر هئیت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، خواستار توقف حمله به غیرنظامیان و حفاظت از سیک‌ها، هزاره‌ها و صوفیان شده است.

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان، در یک توییت نوشت، «توقف حملات سیستماتیک به اقلیت‌های مذهبی در این کشور مستلزم اقدامات از جمله مستندسازی، تحقیق و پاسخ‌گویی است.»

انارکلی هنریار، نماینده سیک‌ها و هندوها در مجلس نمایندگان حکومت پیشین در واکنش تند به این حمله نوشته است، هندوها و سیک‌ها باشندگان اصلی «این سرزمین» هستند.

شهروندان نیز حمله به عبادتگاه سیک‌ها در کابل را محکوم کرده و از تصمیم آنها برای خروج از کشور ابراز تاسف کرده‌اند.

بسیاری از آنها بر این باوراند که جامعه رنگین کمانی سمبل زیبایی کشور است و خروج هموطنان سیک و هندو همانند گلی است که از این چمن رخت سفر می‌بندند و دیگر افغانستان زیبایی سابق را نخواهد داشت.

بر بنیاد اظهارات هندوهای این کشور در دوران ریاست‌جمهوری حامد کرزی حدود 400 خانواده هندو و سیک در شهرهای مختلف از جمله کابل و ننگرهار زندگی می‌کردند.

اما پس از 2018 حملات خونین در اماکین مذهبی و تجمات آنها انجام شد که در پی آن اکثر آنها به دلیل تهدیدات امنیتی به کشورهای دیگر از جمله کانادا و هند پناهنده شدند.

اکنون با تسلط طالبان بر افغانستان، اقلیت‌های قومی بیش از هر زمان دیگر در معرض خطر قرار گرفته‌اند.

به نظر می‌رسد تعدادی اندک هندو و سیک که تاکنون در این کشور باقی مانده‌اند به‌زودی با کشورشان وداع خواهند کرد و آنها پس از سال‌ها زندگی در کنار دیگر شهروندان مجبوراند برای زنده‌ماندن کشورشان را ترک کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم