سازمان ملل خواهان تحقیقات کامل و مستقل در مورد حملات کابل و بلخ شد

گزارشگر ویژه حقوق بشر در افغانستان گفت که این کشور با چالش‌های جدی حقوق بشری مواجه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور افغانستان، خواستار تحقیقات مستقل و کامل در مورد حملات تروریستی اخیر در شهر کابل و ولایت (استان) بلخ شد.

گزارشگر ویژه سازمان ملل، جمعه 6 جوزا (خرداد) در توییتی نوشت، در پی حملات اخیر علیه غیرنظامیان در شهر کابل و شهر مزارشریف مرکز ولایت بلخ در شمال کشور، دست‌کم 16 کودک کشته شده‌اند.

Advertisement

او با ابراز نگرانی از ادامه حملات علیه غیرنظامیان در افغانستان افزود، برای بررسی حملات اخیر به تحقیقات کامل، مستقل و دارای منابع نیاز است.

منابع امنیتی طالبان، چهارشنبه شب 4 جوزا (خرداد) از وقوع 3 انفجار در ناحیه پنجم و دهم مزارشریف خبر داده و گفتند در این انفجارها دست‌کم 10 نفر کشته و 15 نفر دیگر زخمی ‌شده‌اند.

از سویی، منابع بیمارستانی میزان خسارات این بمب‌گذاری‌ها را 10 کشته و بیش از 40 زخمی اعلام کردند.

لحظاتی پس از آن گروه «داعش» مسئولیت این حملات را به عهده گرفت.

همزمان نمازگزاران مسجد «حضرت زکریا» در نزدیکی چهار راهی ترافیک، در حوزه چهارم امنیتی شهر کابل نیز هدف انفجار قرار گرفتند.

وزارت داخله طالبان اعلام کرد در این انفجار دست‌کم 6 نمازگزار کشته و 18 نمازگزار دیگر زخمی شده‌اند.

بنت پنج‌شنبه 5 جوزا (خرداد) در پایان سفر 10 روزه خود به افغانستان در یک نشست خبری در کابل گفت این کشور با چالش‌های جدی حقوق بشری مواجه است.

به گفته او طالبان باید راهی را انتخاب کنند که ثبات و آزادی برای تمام شهروندان به‌ویژه زنان فراهم شود زیرا اکنون برخی از سیاست‌ها و انگیزه‌های اقدامات این گروه، باعث ترس در جامعه می‌شود.

گزارشگر ویژه حقوق بشر همچنان با ابراز نگرانی از بحران انسانی و اقتصادی در کشور، از جامعه بین‌المللی خواست به کمک‌های خود به شهروندان ادامه دهند و توزیع عادله کمک‌ها را تضمین کنند.

بنت در جریان سفر 10 روزه خود به افغانستان با رهبران طالبان، اعضای جامعه مدنی از جمله زنان، مدافعان حقوق بشر، روزنامه‌نگاران، اقلیت‌ها و قربانیان نقض حقوق بشر دیدار کرد.

نگرانی‌های گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در حالی است که طی ماه‌های اخیر حملات علیه غیرنظامیان در افغانستان به‌ویژه در مساجد افزایش یافته است.

همزمان طالبان نیز دست به وضع محدودیت‌های گسترده علیه زنان در کشور زده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم