.
.
.

کشورهای عضو «G7»: نقض حقوق زنان توسط طالبان به انزوای افغانستان می‌انجامد

اجباری‌شدن پوشاندن صورت زنان افغانستان در مکان‌های عمومی با واکنش‌های گسترده بین‌المللی مواجه شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزیران خارجه‌ 7 کشور صنعتی جهان موسوم به گروه «G7» هشدار دادند طالبان با نقض حقوق زنان و دختران، افغانستان را بیش از پیش در جهان منزوی می‌کند.

وزیران خارجه کشورهای «G7»، پنج‌شنبه 22 ثور (اردیبهشت) در یک بیانیه مشترک، محدودیت‌های فزاینده طالبان علیه زنان که مانع مشارکت کامل، برابر و واقعی آنها می‌شود را محکوم کردند.

وزیران خارجه‌ ایالات متحده، فرانسه، بریتانیا، آلمان، کانادا، ایتالیا و جاپان (ژاپن) از طالبان خواسته‌اند برای احترام به حقوق و رفع محدودیت‌ها علیه زنان و دختران هرچه زودتر اقدامات لازم را روی دست گیرند.

بر بنیاد اعلامیه وزیران خارجه «G7»، زندگی عمومی، آموزش و پروش، آزادی بیان و آزادی سفر برای صلح بلندمدت، ثبات و توسعه کشورها حیاتی خوانده شده است.

طالبان در ادامه وضع محدودیت‌ها علیه زنان، شبنه 17 ثور، رعایت حجاب برای زنان بالغ را «فرض و ضروری» اعلام کرد و بهترین نوع حجاب را پوشیدن چادری (برقع) دانست.

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان، با نشر یک اعلامیه ضمن اعلام حجاب اجباری هشدار داد، زنانی که از دستور این گروه سرپیچی کنند، «ولی» یا سرپرست آنها تنبیه، محاکمه و زندانی خواهد شد.

این تصمیم طالبان با واکنش‌های گسترده بین‌المللی و داخلی روبرو شده است.

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی در افغانستان نوشته‌اند، افراد طالبان برخی زنان و دختران را در خیابان‌ها و بازارها مورد بازپرسی قرار می‌دهند و آنها را به پوشاندن صورت‌شان توصیه می‌کنند.

در کنار اجباری‌شدن پوشاندن صورت زنان در مکان‌های عمومی، مدارس (مکتب‌ها) دخترانه بالاتر از ششم هنوز هم در اکثر ولایت‌ها به روی دختران مسدود است.

این در حالی است که سهیل شاهین، سخنگوی طالبان در اظهاراتی که خشم بسیاری از افغان‌ها را برانگیخت، اذعان کرد که دخترانش به‌رغم ممنوعیت تحصیل دخترها در کشور، به مدرسه می‌روند.

بر اساس ویدئوی نشر شده در حساب کاربری «پیرز مورگان» مجری مشهور، شاهین در مصاحبه‌ای تلویزیونی با او، این موضوع را در پاسخ یه این پرسش که آیا به دخترانش اجازه می‌دهد تحصیل کنند یا نه، فاش کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم