طالبان کمک‌های جامعه جهانی را میان جنگجویان خود توزیع می‌کند

سازمان ملل در گزارشی آورده که 22.8 میلیون نفر در افغانستان در ناامنی غذایی بسر می‌برند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

منابع ناظر بر روند توزیع کمک‌های بشردوستانه جامعه جهانی در وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان طالبان از توزیع بیشترین بخش کمک‌های جامعه جهانی میان جنگجویان و افراد وابسته به طالبان خبر داده‌اند.

روزنامه «هشت صبح» چهارشنبه 21 ثور (اردیبهشت)، به نقل از منابع ناظر در وزارت مهاجرین طالبان گزارش داده است، جنگجویان و افراد وابسته به طالبان، به‌گونه ویژه از کمک‌های جامعه جهانی که برای شهروندان نیازمند به این وزارت اهدا شده است بهره‌مند می‌شوند.

این روزنامه افغانستانی توضیح داده است، یک فرمانده یا فرد وابسته به طالبان، با گرفتن امر فوق‌العاده از خلیل‌الرحمان حقانی، سرپرست این وزارت، ده‌ها تن کمک دریافت می‌کند اما شهروندان نیازمند ماه‌ها برای دریافت کمک منتظر می‌مانند.

یک شاهد گفته است: «مجاهدی (جنگجوی طالبان) را دیدم که 150 بوری (کیسه) برنج و همین‌طور آرد را از سیلو کشیده، اما عریضه (درخواست) کسی که بیچاره و غریب است، در ریاست مهاجرین جمع شده است.»

او مدعی شده است، شهروندان نیازمند که برای دریافت کمک‌های بشردوستانه به این وزارت مراجعه می‌کنند اجازه داخل‌شدن را نمی‌یابند و نیروهای طالبان آنها را با شلاق و میل سلاح از مقابل دروازه ورودی دور می‌سازند.

این در حالی است که دروازه وزارت همیشه به‌روی طالبان و افراد وابسته به این گروه باز است.

بر بنیاد این گزارش، هیچ‌گونه شفافیت و پاسخگویی در روند توزیع کمک‌های جامعه جهانی تحت حاکمیت طالبان وجود ندارد و تنها رسانه‌های وابسته به این گروه اجازه حضور در محل توزیع کمک‌ها را دارند.

وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان از نهادهای کلیدی است که مسئولیت کمک به مهاجرین و بیجاه‌شدگان داخلی را به عهده دارد از همین رو بخش اعظم کمک‌ها به این وزارت سپرده می‌شود.

در دیگر ولایت‌های افغانستان نیز ادعاهای مشابه مطرح است که طالبان کمک‌های جامعه جهانی را میان افراد وابسته به این گروه توزیع می‌کنند.

جامعه جهانی با هشدارهایی مبنی بر این‌که ممکن است میلیون‌ها نفر با تشدید بحران اقتصادی در افغانستان گرسنه بمانند، کمک‌های بشردوستانه خود را افزایش داده اما سعی می‌کند این کمک‌ها از مداخله طالبان دور بماند. در نشست بین‌المللی کمک مالی به افغانستان در سال گذشته، کشورهای جهان متعهد شدند تا پایان سال 2021 بیش از یک میلیارد دالر (دلار) به شهروندان این کشور کمک کنند.

در حالی از توزیع کمک‌های جامعه جهانی به افراد طالبان پرده برداشته می‌شود که به تازگی دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد (اوچا)، اعلام کرد 22.8 میلیون نفر در افغانستان در ناامنی غذایی به‌سر می‌برند و در ماه مارس 2022 میلادی، تنها 7 درصد از شهروندان به غذای کافی دسترسی داشته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم