.
.
.

آمریکا: اگر طالبان محدودیت‌ها علیه زنان را لغو نکند فشارهای بیشتری اعمال می‌کنیم

ملاله یوسف‌زی: طالبان می‌خواهند زنان و دختران افغان را از زندگی عمومی حذف کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به تصمیم اخیر طالبان مبنی وضع محدودیت بر پوشش زنان هشدار داد در صورتی که هیچ نشانه از لغو اقدامات طالبان دیده نشود، واشینگتن اقداماتی را برای افزایش فشار بر این گروه روی دست خواهند گرفت.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، دوشنبه 19 ثور (اردیبهشت)، گفت، ایالات متحده این موضوع را به‌صورت مستقیم با طالبان مطرح کرده‌ است که برخی از ابزارها را در دست دارد: «اگر احساس کنیم اقدامات سخت‌گیرانه اخیر طالبان در مورد زنان معکوس یا لغو نشوند، آماده هستیم از آن‎ها استفاده کنیم.»

پرایس بدون ارائه جزییات در مورد اهرم‌های فشار آمریکا و مراحل احتمالی آنها خاطرنشان کرد، واشینگتن با متحدان و شرکای خود در این پیوند از نزدیک رایزنی کرده است.

گفته می‌شود یکی از گزینه‌های کلیدی فشار کاخ سفید بر طالبان، بیش از 7 میلیارد دارایی‌های مسدود شده بانک مرکزی کابل نزد آمریکا خواهد بود که قرار است نیمی از آن برای کمک به شهروندان افغانستان آزاد شود.

همزمان ملاله یوسف‌زی، فعال حقوق زن پاکستان و برنده‌ جایزه نوبل، در واکنش به تصمیم اخیر طالبان، این گروه را به نقض حقوق‌بشری میلیون‌ها زن و دختر افغان متهم کرده است.

او در بیانیه‌ای در توییتر نوشت، طالبان می‌خواهند زنان را از تمام زندگی عمومی حذف کنند و از رهبران جهان خواست: «برای پاسخگویی طالبان به خاطر نقض حقوق بشر و میلیون زن و دختر اقدام جمعی انجام دهند.»

اجباری‌شدن پوشاندن صورت زنان در مکان‌های عمومی از سوی طالبان، با واکنش‌های گسترده بین‌المللی و داخلی مواجه شده است.

شماری از اعضای «جنبش زنان برای عدالت و آزادی» در واکنش به تصمیم اخیر طالبان مبنی بر اجباری‌شدن‌ پوشش چهره زنان در مکان‌های عمومی «برقع»، در شهر کابل دست به اعتراض زدند.

زنان معترض، روز گذشته با برپایی اعتراض مدنی، حجاب اجباری را زن‌ستیزی خوانده شعار «نه به حجاب اجباری» سر دادند و این اقدام طالبان را دخالت به «شخصی‌ترین امور زنان» عنوان کردند.

به گفته آنها، زنان افغان همیشه حجاب اسلامی را رعایت کرده‌اند و چگونگی آن به فرهنگ اقوام بستگی دارد که از آن میان «برقع» جز فرهنگ اسلام نیست بلکه تنها مربوط به «فرهنگ یک قبیله» است و اجازه نخواهند داد طالبان آن را به تمام زنان افغانستان تحمیل کند.

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان، شنبه 17 ثور، با نشر یک بیانیه‌ای ضمن اعلام حجاب اجباری، هشدار داد، هر زنی که از دستور این گروه سرپیچی کند، «ولی» (سرپرست) او محاکمه، تنبیه یا زندانی خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم