.
.
.

اعتراض زنان به اجباری شدن پوشش‌ «برقع» در افغانستان

دستور طالبان مبنی اجباری‌ شدن پوشش چهره یا «نقاب» با واکنش‌های گسترده بین‌المللی مواجه شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شماری از اعضای «جنبش زنان برای عدالت و آزادی» در واکنش به تصمیم اخیر طالبان مبنی بر اجباری‌شدن‌ پوشش چهره زنان در مکان‌های عمومی «برقع»، در شهر کابل دست به اعتراض زدند.

زنان معترض دوشنبه 19 ثور (اردیبهشت) با برپایی اعتراض مدنی، حجاب اجباری را زن‌ستیزی خوانده شعار «نه به حجاب اجباری» سر دادند و این اقدام طالبان را دخالت به «شخصی‌ترین امور زنان» عنوان کردند.

به گفته آنها، زنان افغان همیشه حجاب اسلامی را رعایت کرده‌اند و چگونگی آن به فرهنگ اقوام بستگی دارد که از آن میان «برقع» جز فرهنگ اسلام نیست بلکه تنها مربوط به «فرهنگ یک قبیله» است و اجازه نخواهند داد طالبان آن را به تمام زنان افغانستان تحمیل کند.

به باور زنان افغانستانی معترض تحمیل فرهنگ یک قبیله بر تمام شهروندان کشور، مخالفت با فرهنگ دیگر اقوام و غیر قابل پذیرش است.

معترضان همچنین با صدور بیانیه‌ای، دستور طالبان را اهانت به کل شهروندان کشور دانسته و گفتند این اقدام طالبان به این معنی است که گویی پیش از این زنان افغانستان بی‌حجاب بودند و تنها این گروه آنان را ملزم به رعایت حجاب کرده است.

جنبش زنان برای عدالت و آزادی از فعالان حقوق بشر، فعالان مدنی، روشنفکران و فرهنگیان خواستند در برابر «اقدامات ظالمانه» طالبان سکوت نکنند زیرا که به اعتقاد آنها اگر جلو چنین اقداماتی سکوت شود، عرصه زندگی برای مردان در افغانستان نیز تنگ خواهد شد.

معترضان زن همچنین از جامعه‌ جهانی و نهادهای حقوق بشری خواستند به طالبان فشار وارد کنند تا این گروه به «ظلم و ستم» خود علیه زنان پایان دهد.

معترضین از دیگر زنان افغان نیز خواستند پوشش خود را تغییر ندهند و تسلیم زورگویی‌های طالبان نشوند.

دستور جدید طالبان مبنی بر اجباری‌شدن پوشاندن صورت زنان در مکان‌های عمومی، با واکنش‌های گسترده بین‌المللی مواجه شده است.

پیش‌تر ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا در این‌باره و نسبت به تشدید اعمال محدودیت‌های طالبان علیه زنان افغانستان ابراز نگرانی کرده بودند.

گروه طالبان در ادامه وضع محدودیت‌ برای زنان، در تازه‌ترین فرمان خود رعایت حجاب برای زنان بالغ را «فرض و ضروری» اعلام کرد و بهترین نوع حجاب را پوشیدن چادری (برقع) عنوان کرده است.

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان، شنبه 17 ثور (اردیبهشت)، با نشر یک بیانیه‌ای ضمن اعلام حجاب اجباری، هشدار داد، هر زنی که از دستور این گروه سرپیچی کند، «ولی» (سرپرست) او محاکمه، تنبیه یا زندانی خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم