.
.
.

واکنش‌های بین‎‌المللی به اجباری‌شدن پوشاندن صورت زنان در افغانستان

دیدبان حقوق بشر تصمیم اخیر طالبان را حذف زنان از زندگی عمومی عنوان کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دستور جدید طالبان مبنی بر اجباری‌شدن پوشاندن صورت زنان در مکان‌های عمومی، با واکنش‌های گسترده بین‌المللی مواجه شده است.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در توییتی نوشت، از این که زنان باید در ملاءعام صورت خود را بپوشانند و تنها در مواقع ضروری از خانه خارج شوند نگران هستم.

او از طالبان خواست، به تعهدات خود به زنان و دختران افغان و همچنان به قوانین بین‌المللی حقوق بشر عمل کنند.

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور وضعیت حقوق بشر در افغانستان، نیز اقدام طالبان را محو گام به گام حقوق بشری زنان عنوان کرد.

او در توییتی نوشت، تصمیم اخیر طالبان، در آموزش، اشتغال، حرکت و زندگی عمومی زنان محدودهایی ایجاد می‌کند و باید عواقبی برای نقض حقوق بشر وجود داشته باشد و زمان آن است که کمیسیون بین‌المللی اقدام کند.

همزمان هیدر بار، معاون مدیر بخش زنان دیدبان حقوق بشر، هدف از تصمیم اخیر طالبان را حذف زنان و دختران از زندگی عمومی خواند و افزود این اقدام طالبان، زنان را بدون خودمختاری، تحت «پوشش و دارایی خویشاوندان» مردشان قرار می‌دهند.

رینا امیری، نماینده ویژه ایالات متحده در امور زنان افغانستان نیز تشدید محدودیت‌ها علیه زنان را ظالمانه خواند.

او نوشت: «طالبان به اتخاذ سیاست‌های سرکوب زنان و دختران به‌عنوان جایگزین برای رسیدگی به بحران اقتصادی و نیاز به حکومت فراگیر ادامه می‌دهند.»

از سویی دیگر دفتر هئیت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، ضمن ابراز نگرانی هشدار داد این اقدام طالبان ممکن است تعامل با جامعه بین‌المللی را دشوارتر کند.

در اعلامیه یوناما آمده است، بر اساس معلوماتی که در اختیار این نهاد قرار گرفته، تصمیم اخیر طالبان یک دستورالعمل رسمی است که تطبیق و اجرا خواهند شد.

نماینده اتحادیه اروپا و وزارت خارجه آمریکا نیز از تشدید محدودیت‌ها علیه زنان در افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند.

گروه طالبان در ادامه اعمال محدودیت‌ علیه زنان، در تازه‌ترین فرمان خود رعایت حجاب برای زنان بالغ را «فرض و ضروری» اعلام کرد و بهترین نوع حجاب را پوشیدن چادری (برقع) دانست.

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان، روز گذشته با نشر یک اعلامیه ضمن اعلام حجاب اجباری هشدار داد، زنانی که از دستور این گروه سرپیچی کنند، «ولی» یا سرپرست آنها تنبیه، محاکمه و زندانی خواهند شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم