.
.
.

نگرانی آمریکا و اتحادیه‌ اروپا از تشدید محدودیت‌ها علیه زنان افغانستان

نماینده اتحادیه اروپا: اصرار طالبان بر پرداختن مداوم به کم‌اهمیت‌ترین مسائل و نادیده‌گرفتن بحران‌های غذایی، صحت، آموزشی و اقتصادی از دیگر چالش‌های فرا‌راه حکومت این گروه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در واکنش به اعمال محدودیت جدید طالبان علیه زنان و اعلام اجباری بودن چادری «برقع» به‌عنوان پوشش کامل از سوی این گروه برای زنان در افغانستان، وزارت خارجه آمریکا و نماینده اتحادیه اروپا نسبت به ادامه و تشدید محدودیت‌ها علیه زنان در افغانستان ابراز نگرانی کردند.

در همین راستا وزارت خارجه آمریکا شنبه 7 مه با صدور بیانیه‌ای نسبت به تصمیم جدید طالبان مبنی بر اجباری کردن پوشش چادری «برقع» برای زنان در افغانستان ابراز نگرانی کرد.

در واکنش به این رویکرد، وان برانت، نماینده اتحادیه‌ اروپا نیز این تصمیم جدید حکومت طالبان را «نقض آزادی نیمی از جمعیت افغانستان» دانست.
نماینده اتحادیه اروپا با انتقاد از تصمیم طالبان مبنی بر اجباری شدن چادری برای زنان، شنبه در صفحه «توییتر» خود نوشت؛ «نقض آزادی نیمی از جمعیت افغانستان توسط طالبان چالشی را در برابر تداوم حکومت این گروه ایجاد می‌کند.»

برانت نوشت: «اصرار طالبان بر پرداختن مداوم به کم‌اهمیت‌ترین مسائل و نادیده‌گرفتن بحران‌های غذایی، صحت، آموزشی و اقتصادی از دیگر چالش‌های فرا‌راه حکومت طالبان است. اقدامات طالبان باعث بیگانه ساختن کمک‌‌کننده‌ها و جامعه می‌شود که این وضعیت برای طالبان یک معضل است.»

گروه طالبان در ادامه اعمال محدودیت‌ علیه زنان، در تازه‌ترین فرمان خود رعایت حجاب برای زنان بالغ را «فرض و ضروری» اعلام کرد و بهترین نوع حجاب را پوشیدن چادری (برقع) دانست.

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان، شنبه 7 مه، با نشر یک اعلامیه ضمن اعلام حجاب اجباری هشدار داد، زنانی که از دستور این گروه سرپیچی کنند، «ولی» یا سرپرست آنها تنبیه، محاکمه و زندانی خواهند شد.

بر بنیاد فرمان جدید طالبان، علاوه بر برقع، پوشیدن حجاب سیاه نیز شرعی است اما مشروط به این‌ که «تنگ و چسبان» نباشد.

طالبان همچنین تهدید کرده است که زنان شاغل در ادارات دولتی در صورت عدم رعایت حجاب متناسب با دستور این گروه، از کار اخراج خواهند شد.

وزارت امر به معروف طالبان به زنان دستور داده‌ در صورت روبه‌رو شدن با مرد نامحرم، به‌غیر از چشم‌ها تمام صورت خود را بپوشانند تا از آنچه که این گروه به‌عنوان «فتنه» یاد کرده است، جلوگیری شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم