.
.
.

طالبان پوشیدن «برقع» برای زنان در افغانستان را اجباری کرد

ولی (سرپرست) زنان بی‌حجاب از سوی طالبان تنبه، زندانی و محکمه خواهند شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه طالبان در ادامه وضع محدودیت‌ برای زنان، در تازه‌ترین فرمان خود رعایت حجاب برای زنان بالغ را «فرض و ضروری» اعلام کرد و بهترین نوع حجاب را پوشیدن چادری (برقع) عنوان کرده است.

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان، شنبه 7 مه (17 ثور)، با نشر یک اعلامیه ضمن اعلام حجاب اجباری هشدار داد، زنانی کهاز دستور این گروه سرپیچی کنند، «ولی» (سرپرست) آنها تنبه، زندانی و محاکمه خواهند شد.

بر بنیاد فرمان جدید طالبان، علاوه بر برقع، پوشیدن حجاب سیاه نیز شرعی است اما مشروط به این‌ که «تنگ و چسبان» نباشد.

طالبان همچنین اعلام کرده است که زنان شاغل در ادارات دولتی در صورت عدم رعایت حجاب متناسب با دستور این گروه، از کار اخراج خواهند شد.

وزارت امر به معروف طالبان به زنان دستور داده‌ در صورت روبه‌روشدن با مرد نامحرم، به غیر از چشم‌ها تمام صورت خود را بپوشانند تا از آنچه که این گروه به‌عنوان «فتنه» یاد کرده است جلوگیری شود.

طالبان برای بررسی وضعیت حجاب ضمن تعیین هئیت، به رسانه‌های افغانستان و عالمان مساجد نیز توصیه کرده است اهمیت فواید حجاب را به شهروندان اطلاع دهند.

پیش از این مقامات طالبان در هفته گذشته در شهر هرات از مدارس آموزش رانندگی خواستند صدور گواهینامه رانندگی برای زنان رامتوقف کنند.

جان آقا اشکزای، رئیس اداره رانندگی در هرات و ناظر بر مدارس آموزش رانندگی در این شهر به خبرگزاری فرانسه گفت: «دستوری شفاهی در مورد عدم صدور گواهینامه رانندگی برای زنان دریافت کردیم اما دستوری برای منع رانندگی زنان به ما داده نشده است.»

گروه طالبان پس از تسلط بر افغانستان، محدودیت‌های زیادی را علیه زنان و دختران وضع کرده است که از آن جمله می‌توان به مسدود شدن مدارس (مکاتب) دخترانه و برکناری اکثر زنان شاغل از ادارات دولتی اشاره کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم