.
.
.

سازمان ملل: 22.8 میلیون نفر در افغانستان در ناامنی غذایی بسر می‌برند

با تسلط طالبان بر افغانستان بحران انسانی در این کشور به بالاترین سطح رسیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد (اوچا)، در گزارش تازه خود میزان افرادی که در افغانستان غذای کافی ندارندرا به‌طور نگران کننده بالا خوانده است.

این دفتر به تازگی اعلام کرد 22.8 میلیون نفر در افغانستان در ناامنی غذایی به‌سر می‌برند و در ماه مارس 2022 میلادی، تنها 7 درصد از شهروندان به غذای کافی دسترسی داشته‌اند.

در گزارش اوچا آمده است، با وجود کمک‌های بشردوستانه به مردم، ناامنی غذایی نگران کننده است و چندین میلیون نفر برای بقا، تنهادر یک سال به چندین دور کمک نیاز دارند.

اوچا‌ سه‌شنبه 19 آوریل نیز با ابراز نگرانی از افزایش سوءتغذیه در افغانستان اعلام کرد، 95 درصد مردم در این کشور غذای کافیندارند.

گزارش‌ها از افغانستان حاکی است، میزان فقر و بیکاری طی ماه‌های اخیر به بالاترین سطح رسیده است و بسیاری از شهروندان براینجات از گرسنگی، مهاجرت‌های غیر قانونی را در پیش گرفته‌اند.

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد در حالی از شدت بحران گرسنگی ابراز نگرانی کرده است که پیش‌تر برنامهجهانی غذا (WFP) هشدار داد جنگ اوکراین سبب تشدید بحران گرسنگی در افغانستان خواهد شد زیرا قیمت مواد غذایی افزایشمی‌یابد و کمک‌های خارجی نیز برای کمک به پناهندگان در اروپا ارسال خواهد شد.

برنامه جهانی غذا، جمعه 18 مارس (27 حوت) در توییتی هشدار داد بودجه برای رسیدگی به بحران افغانستان به‌سرعت در حال تمامشدن است.

در توییت این نهاد بین‌المللی آمده است، از شروع سال 2022 میلادی تاکنون به 12 میلیون شهروند در این کشور مواد غذایینجات‌دهنده داده است.

پیشتر رامیز الکبروف، هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل برای افغانستان گفته بود، تعداد گرسنه‌گان در ماه ژانویه 2021 میلادی در این کشور 14 میلیون نفر بود اما این رقم در مارس 2022 به 23 میلیون نفر رسیده‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم