.
.
.

طالبان 50 استاد دانشگاه بلخ را اخراج کرد

پیش‌تر طالبان واژه «دانشگاه» را از تابلوی دانشگاه بلخ حذف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع محلی از ولایت (استان) بلخ در شمال افغانستان از اخراج 50 استاد دانشگاه بلخ توسط طالبان خبر داده‌اند.

روزنامه «هشت صبح» افغانستان، چهارشنبه 27 آوریل (7 ثور)، به نقل از یکی از استادان برکنار شده دانشگاه بلخ نوشت، به تازگی یک فهرست 50 نفره از استادان در اختیار آنها قرار گرفت که از سوی طالبان برکنار شدند.

او گفت از میان استادانی که از دانشگاه بلخ اخراج شدند تنها 5 نفر آنها از قوم پشتون هستند و متباقی را اقوام و اقلیت‌های غیر پشتون تشکیل می‌دهد که بر اساس ارقام، 27 نفر آنها تاجیک، 12 نفر هزاره، 5 نفر پشتون، 2 نفر عرب، 2 نفر سادات، یک نفر ازبک و یک تن دیگر بیات است.

هشت صبح به نقل از منابع خود نوشته است، 3 تن از استادان برکنار شده رتبه علمی دکترا دارند، 36 تن آنها کارشناسی ارشد (ماستر) و 10 تن دیگر سند کارشناسی (لیسانس) که به‌دستور عبدالله صافی، نماینده طالبان در دانشگاه بلخ، برکنار شدند.

منابع افزوده‌اند، عبدالله صافی، پیش از این نیز 8 کارمند مالی و اداری دانشگاه بلخ را برکنار کرد و به جای آنها افراد مورد نظر طالبان استخدام شدند.

این در حالی است که 11 مارس، منابع محلی در بلخ خبر داده‌اند، گروه طالبان واژه‌ «دانشگاه» را از تابلوی دانشگاه بلخ حذف کرده و تنها عبارت «پوهنتون بلخ» را باقی گذاشته‌اند.

پیش‌تر نام این دانشگاه به دو زبان فارسی و پشتو نوشته شده بود.

این اقدام طالبان با واکنش‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد و شهروندان آن را «تبعیض آشکار» طالبان علیه فارسی زبانان کشور خوانده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم