پاکستان: به‌ رسمیت شناختن حکومت طالبان به اجماع منطقه‌ای بستگی دارد

پاکستان به‌رغم آن‌که خواستار انعطاف‌‌پذیری در تعامل با طالبان شده خود اما تا کنون حکومت این گروه را به رسمیت نشناخته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

منیر اکرم، نمایندهٔ دائمی پاکستان در سازمان ملل متحد در گفت‌وگو با روزنامه پاکستانی «دان» گفته است که اسلام‌آباد تنها در صورتی دولت طالبان را به رسمیت می‌شناسد که میان کشورهای منطقه در این مورد اجماع ایجاد شود.

روزنامه پاکستانی «دان» روز جمعه 18 مارس گزارش داد، مسئله به رسمیت شناختن طالبان پنج‌شنبه و زمانی که شورای امنیت سازمان ملل متحد رای به برقراری روابط رسمی با افغانستان تحت کنترل طالبان بدون به رسمیت شناختن رژیم طالبان داد، دوباره مطرح شد و 14 عضو از 15 عضو این شورا به این قطعنامه رای دادند اما روسیه رای ممتنع داد.

واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه در سازمان ملل گفت که او مجبور به رای ممتنع شد زیرا تلاش‌ها برای جلب رضایت کشور میزبان برای حضور سازمان ملل نادیده گرفته شده است. ژانگ جون نماینده چین در این سازمان گفت که از اوت 2021، زمانی که طالبان کابل را تصرف کردند، افغانستان وارد مرحله جدیدی شده و برای مقابله با این وضعیت به انعطاف بیشتری نیاز است.

اگرچه پاکستان اولین کشوری بود که خواستار انعطاف بیشتر در برخورد با حاکمان جدید کابل شد، اما اسلام آباد کماکان حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است.

منیر اکرم در پاسخ به این سوال که آیا این رای‌گیری در سازمان ملل بر موضع پاکستان تاثیرگذار بوده، گفت: «زمانی ما گروه طالبان را به عنوان حاکمان افغانستان به رسمیت می‌شناسیم که یک اجماع نظر یا توافق به ویژه میان کشورهای منطقه به وجود آید.»
اکرم گفت، قطعنامه سازمان ملل که پنج‌شنبه به تصویب رسید، دارای یک کاستی است. او گفت: «هیچ اشاره‌ای به دولت دفاکتو در افغانستان نشده، اگر چه در آن به ضرورت همکاری با مقامات مربوطه اشاره شده است.»

گزارش شده است که نمایندگان شش کشور همسایه افغانستان قرار است ماه آینده در چین دیدار کنند و موضوع ارتباط با حاکمان جدید افغانستان از جمله محورهای مسائل مورد بحث میان طرفین خواهد بود.

قرار است نمایندگانی از چین، ایران، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان در این نشست شرکت کنند. یک هیات از گروه طالبان نیز در این نشست حضور خواهد یافت.

گفتنی است که پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، حملات طالبان پاکستانی در نقاط مختلف پاکستان افزایش یافته است.

با آنکه پاکستان یکی از کشورهای حمایت‌کننده گروه طالبان افغانستان است، حملات طالبان پاکستانی علیه نیروهای امنیتی پاکستان اما نگرانی‌هایی را در اسلام‌آباد بوجود آورده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم