صلیب سرخ: سیستم بانکی فلج افغانستان را به سمت سقوط سوق می‌دهد

صلیب سرخ: جامعه جهانی باید فوراً برای جلوگیری از فروپاشی کامل و فاجعه انسانی در افغانستان، گام‌های همه‌جانبه بردارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ هشدار داد که افغانستان شش ماه پس از تسلط طالبان، به سمت فروپاشی اقتصادی «نزدیک‌تر» می‌شود، چراکه سیستم بانکی «فلج» در این کشور تلاش‌های بین‌المللی برای فرستادن کمک‌های مالی را متوقف کرده است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، صلیب سرخ، جمعه 25 فوریه، با نشر بیانیه‌ای نوشت، جامعه جهانی باید فوراً برای جلوگیری از فروپاشی کامل و فاجعه انسانی در افغانستان، گام‌های همه‌جانبه بردارد.‌

در این بیانیه آمده است، با تحولات سیاسی طی شش ماه اخیر که منجر به تحریم‌های بین‌المللی و مسدود شدن کمک‌ها شد، ادامه بی‌میلی بسیاری از کمک‌کنندگان بین‌المللی برای تعامل با حاکمان کنونی این کشور، وضعیت ناامیدکننده میلیون‌ها افغان را بدتر می‌کند.

رابرت ماردینی، مدیرکل کمیته بین‌المللی صلیب سرخ وضعیت کنونی افغانستان را بحرانی توصیف کرده و گفت: «در 25 سالی که به‌عنوان یک کارمند بشردوستانه فعالیت می‌کنم، هرگز چنین چیزی ندیده‌ام. بزرگی بحرانی که مردم افغانستان با آن روبه‌رو هستند و سرعت بدتر شدن آن واقعاً نگران کننده است.»

او تاکید کرد، زندگی شهروندان افغانستان نباید گروگان مانورهای سیاسی باشد. ماردینی تاکید کرد که سیستم‌های اقتصادی و بهداشتی افغانستان فلج شده و این افغانستان را به سوی سقوط سوق می‌دهد. وی از جامعه جهانی خواست که از فروپاشی اقتصادی افغانستان جلوگیری کنند.

او افزود، بحران در بخش صحت (بهداشت) افغانستان تا حدی است که برخی از مراکز درمانی کوچک تعطیل شده‌اند و بسیاری از پزشک‌ها افغانستان را ترک کرده‌اند.

مدیرکل کمیته بین‌المللی صلیب سرخ هم‌چنان گفته است که فوری‌ترین گام‌ها پرداخت حقوق برای حدود 50 هزار کارمند صحی بخش دولتی، اطمینان از عمل‌کرد خدمات حیاتی و از سرگیری حمایت فنی از بانک مرکزی برای رفع بحران بانکی و نقدینگی است.

ماردینی گفت، صلیب سرخ از 28 شفاخانه (بیمارستان) از طریق پروژه، از جمله پرداخت مستقیم حقوق حدود 10 هزار متخصص صحت، حمایت می‌کند. به گفته او این حمایت دسترسی به مراقبت‌های صحی را برای 20 میلیون نفر تضمین می‌کند.

سازمان جهانی غذا نیز اخیرا اعلام کرد که 24 میلیون نفر از نفوس 39 میلیونی افغانستان به کمک‌های بشردوستانه فوری نیازمندند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید