مجوز جدید آمریکا برای تسهیل فعالیت‌های تجاری در افغانستان

وزارت خارجه‌ آمریکا: تحریم‌ها بر طالبان همچنان پابرجاست اما مجوز تازه فعالیت شرکت‌های خصوصی و سازمان‌های امداد‌رسانی را تسهیل می‌کند که با نهادهای داخل افغانستان که توسط افراد تحریم‌شده رهبری می‌شوند، کار کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا مجوز جدیدی را صادر کرد که بر اساس آن، سازمان‌های کمک رسانی و شرکت‌های خصوصی می‌توانند معاملات تجاری و مالی را با نهادهای داخل افغانستان انجام دهند.

خبرگزاری «رویترز» در گزارش جمعه 25 فوریه خود مجوز جدید صادره از سوی آمریکا را نشان دهنده تغییر در سیاست واشینگتن دانست که از زمان تسلط طالبان بر افغانستان، تجارت با نهادهای داخل افغانستان و به‌ویژه نهادهای دولتی تحت اداره طالبان و رهبران شبکه حقانی را با مشکل مواجه ساخته بود.

از سویی وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که بر اساس مجوز جدید، مؤسسات مالی، سازمان‌های غیردولتی و بین‌المللی و شرکت‌های خصوصی می‌توانند همزمان با پیروی از تحریم‌های ایالات متحده، در معاملات و فعالیت‌های گسترده در افغانستان شرکت کنند.

طبق مجوز تازه، معاملات با ادارات دولتی حکومت سرپرست طالبان نیز مجاز است.

وزارت خارجه‌ آمریکا در بیانیه‌ای تایید کرد که تحریم‌ها بر طالبان همچنان پابرجاست اما مجوز تازه فعالیت شرکت‌های خصوصی و سازمان‌های کمک‌رسانی را تسهیل می‌کند که بتوانند با نهادهای داخل افغانستان که توسط افراد تحریم‌شده منتسب به طالبان اداره می‌شوند، کار کنند.

وزارت دارایی آمریکا در اعلامیه خود تاکید کرده که علت اتخاذ این اقدام با هدف کمک به مردم افغانستان بوده است.

سازمان ملل متحد قبل از این اعلام کرده بود که حدود 135 میلیون دالر پول در بانک افغانستان دارد اما نمی‌تواند از آن هزینه کند زیرا بانک مرکزی این کشور که در دست طالبان است، نمی‌تواند آن اموال را به پول افغانی (واحد پول افغانستان) تبدیل کند.

کشورهای خارجی و سازمان‌های امدادرسان قبلا اعلام کرده بودند که تلاش می‌کنند تا کمک‌های بشردوستانه به دست طالبان نیافتد و از طریق مکانیسم‌هایی به نیازمندان در افغانستان برسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید