سیگار: محدودیت کار زنان یک میلیارد دلار به اقتصاد افغانستان زیان وارد می‌کند

با ممنوعیت کار زنان، پنج درصد تولید ناخالص افغانستان کاهش خواهد یافت و این زیان بیش از یک میلیارد دالری به اقتصاد افغانستان زده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اداره‌ بازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان «سیگار»، اعلام کرد که محدودیت کار زنان افغانستان از سوی طالبان، می‌تواند یک میلیارد دالر(دلار) به اقتصاد این کشور زیان وارد کند.

سیگار، شامگاه سه‌شنبه 22 فوریه در توییتی نوشته‌ است، با ممنوعیت کار زنان، پنج درصد تولید ناخالص افغانستان کاهش خواهد یافت و این زیان بیش از یک میلیارد دالر به اقتصاد افغانستان زده است.

سیگار نوشته است، زنان 20 درصد از نیروی کار افغانستان را پیش از تسلط طالبان تشکیل می‌دادند، از جمله هزاران نفر به‌عنوان معلم، متخصص امور صحت (بهداشت)، روزنامه‌نگار، مجری رسانه، نماینده جامعه مدنی، قاضی، دادستان، وکیل مدافع و کارآفرین مصروف کار بودند، اما اکنون بیشتر این زنان خانه‌نشین شده‌اند.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان حق کار و تحصیل زنان و دختران سلب شد و بیشتر آنها خانه‌نشین شدند. از سوی دیگر مشکلات اقتصادی نیز در این کشور به اوج رسیده که تمام این امور بر افزایش خشونت علیه زنان در افغانستان تاثیرگذار بوده است.

شماری از زنان افغانستان در برابر این عملکرد طالبان دست به اعتراض زده و با رفتن به خیابان‌ها، فریاد «نان، کار و آزادی» سر دادند.

اما این اعتراضات وضعیت زنان را در این کشور تغییر نداده بلکه بیش از 40 تن از این زنان معترض از سوی طالبان بازداشت شده‌اند.

طالبان با بازداشت شماری از این زنان و نشر ویدیوی اعترافات که برخی از فعالان آن را «اعترافات اجباری» خواندند، جلو اعتراضات زنان را گرفته و از آن پس، کابل و شهرهای دیگر شاهد حضور زنان معترض در خیابان‌ها نبوده‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید