عفو بین‌الملل خواستار لغو تصمیم آمریکا درباره‌ اموال بلوکه‌شده افغانستان شد

عفو بین‌الملل: تصمیم آمریکا درباره‌ اموال مسدود شده افغانستان ناعادلانه و غیرمنطقی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان «عفو بین‌الملل»، تصمیم اخیر آمریکا درباره‌ اموال بلوکه‌شده افغانستان را «ناعادلانه» خواند و از این کشور خواست تا این تصمیم را فورا لغو کند.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، 11 فوریه، طی حکمی دستور داد 7 میلیارد دالر پول‌های مسدود‌ شده افغانستان نزد خزانه ایالات متحده برای کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان و همچنین پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان حادثه 11 سپتامبر اختصاص داده شود.

Advertisement

بایدن دستور داد 3.5 میلیارد دالر از این اموال برای کمک‌رسانی به مردم افغانستان و باقی پول‌ها به خانواده‌های قربانیان حوادث 11 سپتامبر پرداخت شود.

این تصمیم او با واکنش شماری از کشورها و سازمان‌های حقوق بشری و همچنان شهروندان افغانستان روبه‌رو شده است.

سازمان عفو بین‌الملل، دوشنبه در بیانیه‌ای این تصمیم بایدن را «اشتباه و غیر منطقی» خواند و نوشت، خانواده‌های قربانیان و بازماندگان حملات 11 سپتامبر مستحق عدالت، غرامت و پاسخگویی هستند اما پول مورد نظر متعلق به عاملان این حملات «شنیع» نیست، بلکه دارایی مردم افغانستان است که امروز در گرسنگی به‌سر می‌برند.

این سازمان در ادامه نوشت، در حالی که افغانستان به سمت یک فروپاشی اقتصادی بی‌سابقه پیش می‌رود، ایالات متحده باید پیش‌گیری از مرگ و میر را در اولویت قرار دهد.

عفو بین‌الملل تأکید کرد، آمریکا فورا تصمیم خود را مبنی بر تقسیم پول‌های مسدود شده افغانستان را لغو کند و اطمینان حاصل کند که مبلغ کامل در دسترس مردم افغانستان باقی می‌ماند.

این در حالی است که جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، 15 فوریه اعلام کرد که اختصاص دارایی بانک مرکزی افغانستان برای خانواده‌های قربانیان حملات 11 سپتامبر به‌عنوان غرامت، بستگی به حکم دادگاه دارد.

سخنگوی کاخ سفید در یک نشست خبری گفت، تا زمانی که دادگاه درباره دارایی افغانستان که برای خانواده‌های قربانیان حمله 11 سپتامبر در نظر گرفته شده، تصمیم نگیرد، این پول قابل انتقال نیست.

از سوی دیگر، کمیته‌ بین‌المللی نجات International Rescue Committee اخیرا هشدار داد، اگر به بحران گرسنگی افغانستان رسیدگی نشود، قربانیان گرسنگی در این کشور بیشتر از تلفات 20 سال جنگ خواهد بود.

کمیته نجات از آمریکا و اروپا خواست به بحران اقتصادی افغانستان رسیدگی کنند تا مردم این کشور بتوانند نیازهای اساسی خود را برآورده کنند.

قابل ذکر است که پس از سقوط دولت افغانستان به دست طالبان، بیش از هفت میلیارد دالر از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان که در بانک فدرال رزرو در نیویورک سپرده‌گذاری شده بود، بلوکه شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم