تلاش پاکستان برای جلوگیری از ورود جنگجویان از خاک افغانستان

طالبان در حال حاضر به پاکستان اجازه حصارکشی مرزها را نمی‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ارتش پاکستان در هفته‌های اخیر با راه‌اندازی عملیات‌های نظامی‌ در مرز با افغانستان تلاش می‌کند تا از ورود جنگجویان طالبان پاکستانی از افغانستان به خاک این کشور جلوگیری کند.

خبرگزاری «رویترز» پنج‌شنبه 17 فوریه گزارش داد ارتش پاکستان گفته است که جناح‌های اسلام‌گرا و جدایی‌طلب دست‌کم 14 سرباز پاکستانی را در ماه گذشته کشته‌اند که سه تن از این جنگجویان از افغانستان وارد پاکستان شده بودند.

بعد از پایان جنگ و تسلط طالبان بر افغانستان، پاکستان انتظار داشت تا شاهد صلح و ثبات بیشتر در مرزهایش باشد، اما به نظر می‌رسد اکنون مشکلات این کشور از زمان به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان بیشتر شده است.

طالبان افغانستان که با بحران انسانی دست و پنجه نرم می‌کنند، استفاده از خاک افغانستان به‌عنوان پایگاهی در هر یک از حملات در پاکستان را رد کرده‌اند.

یک مقام ارشد امنیتی پاکستان که نخواست نامش فاش شود به رویترز گفته‌ است: «ما عملیات مبتنی بر داده‌های اطلاعاتی را برای اطمینان از جلوگیری از ورود شبه‌نظامیان به داخل (پاکستان) تشدید کرده‌ایم».

یکی مقام دیگر پاکستان نیز به رویترز گفت که پاکستان مصمم است که «مناطق قبایلی نافرمان پشتون‌ها را تحت حاکمیت مرکزی قرار دهد و مرز با افغانستان را با حصارکشی مشخص و با یک سامانه مرزی منظم ورود و خروج تحت نظارت قرار دهد.»

رویترز در این گزارش نوشت، مناطق وسیعی در مرز سمت پاکستان برای چندین دهه از کنترل دولت این کشور خارج بوده و توسط «قبایل مستقل پشتون» اداره می‌شد، پشتون‌هایی که اغلب در هر دو طرف مرز قرار دارند.

یکی دیگر از مقامات پاکستانی گفت: «اما پاکستان مصمم است که به همه اینها پایان دهد، و هدف آن این است که سرزمین‌های پشتون‌ها را تحت حاکمیت مرکزی قرار دهد و مرزها را با حصار مشخص کند، و بر تردد افراد از مرز با یک سیستم کنترل مرزی متمرکز و دقیق نظارت کند.»

مقام دوم که همچنین از افشای نامش خودداری کرد به رویترز گفت: «ما هر کسی را هدف قرار می‌دهیم، خواه جدایی‌طلبان باشند یا شبه‌نظامیان اسلام‌گرا که یک تهدید هستند.»

پاکستان که در طول 20 سال حضور آمریکا در افغانستان رسماً کشور متحد ایالات متحده بود، همواره روابط خوبی با طالبان افغانستان نیز داشته است اما اخیرا اسلام‌آباد با خشونت طالبان پاکستانی و جدایی‌طلبان بلوچ دست و پنجه نرم می‌کند.

اسلام‌آباد از طالبان افغانستان خواسته است که برای کنترل مرز سمت خود، اقدامی را که انتظار دارد انجام دهد، اما به نظر می‌‍رسد طالبان برای کنترل مرز هیچ اقدامی نکرده‌اند.

بر اساس این گزارش، مقامات پاکستانی که از طالبان ناامید شده‌اند این گروه را تحت فشار قرار داده تا فضا و منابع را در اختیار ستیزه‌جویان پاکستانی قرار ندهد، درخواستی که معید یوسف، مشاور امنیت ملی پاکستان در ماه گذشته هنگام بازدید از کابل تکرار کرد.

در کابل اما طالبان در گفت‌وگو با رویترز اتهام‌های مطرح شده مبنی بر استفاده از خاک افغانستان برای حملات به پاکستان را رد کرد.

عنایت‌الله خوارزمی، سخنگوی وزارت دفاع طالبان به رویترز گفت: «ما در تلاش هستیم تا چنین اقداماتی را از راه‌های دیپلماتیک حل کنیم.»

از سوی دیگر، جنگجویان طالبان نیروهای پاکستانی را از کشیدن حصار در مرز منع کرده‌اند، درست همانطور که نیروهای دولت سابق افغانستان انجام می‌دادند.

ملا یعقوب، وزیر دفاع طالبان نیز تایید کرد که دولت او به کسی اجازه حصارکشی مرزها را نداده است.

او هفته گذشته به تلویزیون دولتی RTA افغانستان، گفت: «ما هیچ تصمیمی در مورد حصارکشی نگرفته‌ایم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید