محاکمه یک شهروند افغانستان به اتهام «جنایات جنگی» در هلند

این فرد متهم است که در دوران حکومت کمونیستی سابق در افغانستان مسئول زندان پلچرخی بوده و با زندانیان سیاسی رفتار غیر انسانی داشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محاکمه یک شهروند افغانستان به اتهام ارتکاب جنایات جنگی در دادگاهی در لاهه هالند (هلند) آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، محاکمه این فرد 76 ساله به نام عبدل رفیف چهارشنبه 16 فوریه در دادگاهی در هالند آغاز شد.

بر اساس این گزارش، این فرد از سال 1983 تا 1990 رئیس زندان «پلچرخی» در شرق کابل بود، جایی ‌که گفته می‌شود مخالفان رژیم تحت حمایت شوروی سابق بدون محاکمه عادلانه در«شرایط وحشتناک» نگهداری می‌شدند.

او متهم است که در دوران حکومت کمونیستی سابق در افغانستان مسئول زندان پلچرخی بوده و با زندانیان سیاسی رفتار غیر انسانی داشته است.

گفته می‌شود که نگهبانان تحت فرمان او زندانیان را مورد ضرب و شتم، شکنجه و اعدام قرار می‌دادند.

او در سال 2001 به هلند رفته و بعداً تابعیت هلندی گرفته و در سال 2019 بازداشت شده‌ است.

میریم بلوم، دادستان دادگاه به خبرگزاری فرانسه گفته است: «این محاکمه درباره مردی است که به باور ما در افغانستان مرتکب جنایات جنگی شده است».

بلوم گفت: «ما گمان می‌کنیم که او به‌عنوان فرمانده و رئیس امور سیاسی در زندانی کار می‌کرد که در آن زندانیان به‌طور خودسرانه از آزادی‌شان محروم شده بودند و با آنها رفتار غیرانسانی صورت می‌گرفت.»

عبدل رفیف، پدر چهار فرزند که با ویلچر در دادگاه حاضر شد گفت هویتش را اشتباه گرفته‌اند.

او در دادگاه گفت: «من آن فردی نیستم که شما به دنبالش هستید.» او پس از آن از پاسخگویی به سؤالات دادگاه خودداری کرد و گفت، احساس ناخوشی می‌کند، سرگیجه دارد و چیزی به خاطر نمی‌آورد.

دادستان‌ گفت، پولیس (پلیس) در سال 2012 پس از آن که مطلع شد فرمانده سابق زندان «پلچرخی» احتمالاً در هلند زندگی می‌کند، تحقیقات را آغاز کرد.

گفتنی است که هالند پیش از این نیز سه مقام عالی‌رتبه استخبارات نظامی افغانستان را برای جنایات مشابه در دوره دهه 90 در افغانستان با موفقیت محاکمه کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید