کاخ سفید: دادگاه درباره‌ دارایی‌‌های مسدودشده افغانستان در آمریکا تصمیم می‌گیرد

سخنگوی کاخ سفید: بسیاری از قربانیان تروریسم در ایالات متحده، از جمله بستگان قربانیانی که در حملات تروریستی 11 سپتامبر جان باختند، ادعاهایی علیه طالبان مطرح کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید گفته است که اختصاص دارایی بانک مرکزی افغانستان برای خانواده‌های قربانیان حملات 11 سپتامبر به‌عنوان غرامت، بستگی به حکم دادگاه دارد.

سخنگوی کاخ سفید، سه‌شنبه 15 فوریه در یک نشست خبری گفت، تا زمانی که دادگاه درباره دارایی افغانستان که برای خانواده‌های قربانیان حمله 11 سپتامبر در نظر گرفته شده، تصمیم نگیرد، این پول قابل انتقال نیست.

ساکی در این نشست گفت: «کاری را که رییس‌جمهوری انجام داده، این است که اجازه می‌دهد بخشی از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان موجود در آمریکا به نفع مردم افغانستان استفاده شود.»

او افزود: «بسیاری از قربانیان تروریسم در ایالات متحده، از جمله بستگان قربانیانی که در حملات تروریستی 11 سپتامبر جان باختند، ادعاهایی علیه طالبان مطرح کرده‌اند. بیش از 3.5 میلیارد دالر (دلار) دارایی در ایالات متحده باقی می‌ماند و مشمول دعوای جاری است.»

روز سه‌شنبه 15 فوریه، شماری از ساکنان کابل، ننگرهار، هرات و بلخ در اعتراض به فرمان اخیر جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر مصادره هفت میلیارد دالر از پول‌های مسدودشده افغانستان، تظاهرات کردند.

در این تظاهرات معترضان ضمن محکوم‌ کردن تصمیم بایدن از او خواستند تا از این تصمیم منصرف شود و پول‌های افغانستان را آزاد کند.

جو بایدن، جمعه، 11 فوریه، طی حکمی دستور داد 7 میلیارد دالر پول‌های مسدود شده افغانستان نزد خزانه ایالات متحده برای کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان و همچنین پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان حادثه 11 سپتامبر اختصاص داده شود.

بر اساس بیانیه کاخ سفید بایدن دستور داد 3.5 میلیارد دالر از این اموال برای کمک‌رسانی به مردم افغانستان و باقی پول‌ها به خانواده‌های قربانیان حوادث 11 سپتامبر پرداخت شود.

این تصمیم او با واکنش شماری از کشورها و سازمان‌های حقوق بشری و همچنان شهروندان افغانستان رو به رو شده است.

پس از سقوط دولت افغانستان به دست طالبان، بیش از هفت میلیارد دالر از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان که در بانک فدرال رزرو در نیویورک سپرده‌گذاری شده بود، بلوکه شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید