تظاهرات شهروندان افغانستان در واکنش به تصمیم آمریکا درباره دارایی‌های مسدودشده

دیدبان حقوق بشر: جو بایدن به‌دنبال تصرف دارایی‌های افغانستان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شماری از ساکنان کابل، ننگرهار، هرات و بلخ در اعتراض به فرمان اخیر جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر مصادره هفت میلیارد دالر(دلار) از پول‌های مسدودشده افغانستان، تظاهرات کردند.

به گزارش منابع خبری افغانستان، در این تظاهرات که امروز سه‌شنبه، 15 فوریه برگزار شد، معترضان ضمن محکوم‌ کردن تصمیم بایدن از او خواستند تا از این تصمیم منصرف شود و پول‌های افغانستان را آزاد کند.

Advertisement

جو بایدن، جمعه، 11 فوریه، طی حکمی دستور داد 7 میلیارد دالر پول‌های مسدود شده افغانستان نزد خزانه ایالات متحده برای کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان و همچنین پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان حادثه 11 سپتامبر اختصاص داده شود.

بر اساس بیانیه کاخ سفید بایدن دستور داد 3.5 میلیارد دالر از این اموال برای کمک‌رسانی به مردم افغانستان و باقی پول‌ها به خانواده‌های قربانیان حوادث 11 سپتامبر پرداخت شود.

این تصمیم با واکنش شماری از کشورها و سازمان‌های حقوق بشری رو به رو شده است.

دیدبان حقوق بشر در بیانیه‌ای از تصمیم رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر تقسیم پول‌های بلوکه شده افغانستان به منظور کمک‌رسانی به مردم افغانستان و پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان حوادث 11سپتامبر انتقاد کرده و نوشت، بایدن با اتخاذ چنین تصمیمی به‌دنبال تصرف دارایی‌های افغانستان است.

دیدبان حقوق بشر نوشت: «طالبان ظالم، وحشی و زن‌ ستیز است، اما چرا مردم افغانستان باید به خاطر این گروه مجازات شوند؟»

پس از سقوط دولت افغانستان به دست طالبان، بیش از هفت میلیارد دالر از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان که در بانک فدرال رزرو در نیویورک سپرده‌گذاری شده بود، بلوکه شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید