بریتانیا از بازداشت چندین شهروند خود توسط طالبان خبر داد

طالبان از زمانی که قدرت را به دست گرفتند، اعتراضات مخالفان و زنان را سرکوب و خبرنگاران و فعالان زیادی را در این کشور مورد ضرب و شتم قرار داده و یا بازداشت کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دولت بریتانیا شنبه 12 فوریه تایید کرد که تعدادی از اتباع این کشور در افغانستان در بازداشت طالبان هستند.

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، به نقل از بیانیه وزارت خارجه بریتانیا، طالبان جمعه دو خبرنگار خارجی که یکی از آنان خبرنگار سابق شبکه «بی بی سی» است را آزاد کرد، ولی تعدادی از اتباع این کشور همچنان در بند طالبان هستند.

این وزارتخانه بدون اشاره به اینکه چه تعداد از اتباع بریتانیایی بازداشت شده‌اند، گفت: «ما از خانواده‌های تعدادی از مردان بریتانیایی که در افغانستان بازداشت شده‌اند حمایت می‌کنیم.»

مقامات بریتانیا در هر فرصتی، از جمله زمانی که هیئتی از این کشور به کابل سفر کردند، موضوع بازداشت این افراد را با طالبان مطرح کردند.

یک هیئت بریتانیایی به رهبری هوگو شورتر، مستقر در قطر هفته قبل برای دیدار با امیر‌خان متقی، وزیر امور خارجه طالبان به کابل رفت.

شورتر گفت که در جریان سفر خود به افغانستان درباره بحران انسانی در این کشور و همچنین نقض حقوق بشر با مقامات طالبان صحبت کرده است.

روز گذشته رسانه‌های غربی گزارش دادند که حداقل شش شهروند بریتانیایی در افغانستان بازداشت شده‌اند، از جمله اندرو نورث، خبرنگار سابق «بی بی سی»، که در ساعات پایانی روز جمعه آزاد شد.

از سویی طالبان نخواستند در این‌باره با خبرگزاری فرانسه صحبت کنند.

همچنین در میان اتباع بریتانیایی بازداشت شده پیتر جوونال است که از اوایل دسامبر در بازداشت به سر می‌برد.
جوونال که یک روزنامه‌نگار و تاجر بریتانیایی - آلمانی است با یک زن افغان ازدواج کرده است.

در بیانیه وزارت خارجه بریتانیا آمده است که او ممکن است «به اشتباه» بازداشت شده باشد، زیرا در افغانستان برای بحث در مورد سرمایه‌گذاری در صنعت معدن این کشور رفته بود.

در این گزارش آمده است، او بدون هیچ اتهامی در بازداشت قرار دارد و از زمان بازداشت با خانواده و وکیل خود تماس نگرفته است.

او قبل از دستگیری به‌طور علنی در افغانستان کار می‌کرد و جلسات مکرری با مقامات ارشد طالبان داشت.
طالبان روز جمعه دو تن از خبرنگاران خارجی که هنگام فعالیت برای کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل در افغانستان بازداشت شده بودند را آزاد کردند.

مشخص نیست که این دو خبرنگار چه زمانی بازداشت شده بودند، اما سازمان ملل گفت که آنان به همراه کارمندان محلی افغان آزاد شدند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی دولت طالبان گفت که این افراد به دلیل نداشتن شناسنامه و مدارک معتبر بازداشت شده بودند.

طالبان از زمانی که در ماه اوت 2021 قدرت را در افغانستان به دست گرفتند، اعتراضات مخالفان و زنان را سرکوب و همچنین خبرنگاران و فعالان زیادی را مورد ضرب و شتم قرار داده و یا بازداشت کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید