پروانه ابراهیم‌خیل یکی از زنان معترض از بند طالبان آزاد شد

طالبان نخست بازداشت این زنان را رد کرده بود اما پس از واکنش‌ها و فشارهای گسترده جهانی این خبر را تایید کرده و اکنون یکی از این زنان را آزاد کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

پروانه ابراهیم‌خیل، یکی از زنانی که در اعتراضات کابل شرکت کرده بود و به همراه سه زن معترض دیگر از سوی طالبان بازداشت شده بود، پس از سه هفته آزاد شد.

ابراهیم‌خیل جمعه 11 فوریه در صحبت با رسانه‌های افغانستان، رهایی خود از زندان طالبان را تایید کرد.
گفتنی است که سه زن معترض دیگر از جمله زهرا محمدی، مرسل عیار و تمنا پریانی همراه با دو خواهر او همچنان در بازداشت طالبان‌ قرار دارند.

بازداشت این زنان از سوی طالبان واکنش‌های گسترده جهانی در پی داشت، سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و سازمان‌های مدافع حقوق بشر و حقوق زن بارها از طالبان خواستند این زنان را آزاد کنند.

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) چهارشنبه 9 فوریه اعلام کرد که دیبرا لاینز، رئیس این دفتر «خشم جهان» از ناپدید شدن فعالان زن را به امیر‌خان متقی، سرپرست وزارت خارجه‌ طالبان ابلاغ کرده است.

یوناما اعلام کرد که امیر‌خان متقی به دیبرا لاینز در مورد تلاش‌ها برای حل این مسئله اطمینان داده‌ است.

از زمان دستگیری این چهار فعال زن و بستگان آنها از سرنوشت آنان خبری در دست نبود، نخست گروه طالبان دست داشتن در ناپدید شدن این زنان را رد کرد اما پس از واکنش‌های گسترده بین‌المللی به بازداشت این زنان اعتراف کرده و اکنون یکی از آنان شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید