دیدبان حقوق بشر: جو بایدن به‌دنبال تصرف دارایی‌های افغانستان است

دیدبان حقوق بشر: در صورت اجرای تصمیم بایدن، یک سابقه مشکل‌ساز برای کنترل ثروت ایجاد خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیدبان حقوق بشر «Human Rights Watch» در بیانیه‌ای از تصمیم جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر تقسیم پول‌های بلوکه شده افغانستان به منظور کمک‌رسانی به مردم افغانستان و پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان حوادث 11سپتامبر انتقاد کرده و نوشت، بایدن با اتخاذ چنین تصمیمی به‌دنبال تصرف دارایی‌های افغانستان است.

دیدبان حقوق بشر که مقر آن در نیویورک است، شنبه 12 فوریه با نشر این بیانیه از فرمان بایدن برای اختصاص 3.5 میلیارد دالر ذخایر بانک مرکزی افغانستان برای خانواده‌های قربانیان حملات 11 سپتامبر 2001، انتقاد کرده و نوشته است: «در صورت تطبیق این تصمیم، یک سابقه مشکل‌ساز برای کنترل ثروت ایجاد خواهد شد.»

Advertisement

در این بیانیه آمده است: «اختصاص 3.5 میلیارد دالر به کمک‌های بشردوستانه برای افغانستان ممکن است سخاوتمندانه به نظر برسد، اما تمام هفت میلیارد دالر قبلاً به طور قانونی به مردم افغانستان تعلق داشت.»

دیدبان حقوق بشر نوشت: «طالبان ظالم، وحشی و زن‌ ستیز هستند، اما چرا مردم افغانستان باید به خاطر این گروه مجازات شوند؟»

دیدبان حقوق بشر همچنین نوشت که برای رسیدگی به بحران کنونی افغانستان، تلاش‌های سازمان ملل متحد و سازمان‌های بشردوستانه برای متقاعد کردن آمریکا و بانک جهانی برای کاهش محدودیت‌های اقتصادی جهت تثبیت اقتصاد افغانستان که در لبه فروپاشی کامل قرار گرفته، مهم‌تر است.

این نهاد حقوق بشری افزود، برای رسیدگی به نگرانی‌ها که پول‌های افغانستان به دست طالبان نیافتد، بانک جهانی می‌تواند درخواست کند که تمام تراکنش‌های بانکی توسط حسابرسان مستقل نظارت شود.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا جمعه 11 فوریه طی حکمی دستور داد 7 میلیارد دالر پول‌های مسدود شده افغانستان نزد خزانه ایالات متحده برای کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان و همچنین پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان حادثه 11 سپتامبر اختصاص داه شود.

بر اساس بیانیه کاخ سفید جو بایدن دستور داد 3.5 میلیارد دالر از این اموال مسدود شده برای کمک‌رسانی به مردم افغانستان و باقی پول‌ها به خانواده‌های قربانیان حوادث 11 سپتامبر پرداخت شود.

پس از سقوط دولت افغانستان به دست طالبان، بیش از هفت میلیارد دالر از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان که در بانک فدرال رزرو در نیویورک سپرده‌گذاری شده بود، بلوکه شد.

دستور بایدن درباره توزیع پول‌های بلوکه شده افغانستان واکنش‌های نهادهای حقوق بشری و جنجال‌های زیادی را باعث شده است.

طالبان در واکنش به این اقدام رئیس جمهوری آمریکا آن را «دزدی» اموال مردم افغانستان توصیف کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید