دستور بایدن درباره 7 میلیارد دالر پول‌های بلوکه شده افغانستان

طالبان: تصمیم جو بایدن درباره پول‌های بلوکه شده «دزدی» پول‌های مردم افغانستان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا ضمن نادیده گرفتن تقاضای طالبان، 7 میلیارد دالر پول‌های مسدود شده افغانستان نزد خزانه ایالات متحده را برای کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان و همچنین پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان حادثه 11 سپتامبر اختصاص داد.

بر اساس بیانیه کاخ سفید جو بایدن جمعه، 11 فوریه با صدور حکمی دستور داد 3.5 میلیارد دالر از این اموال مسدود شده برای کمک‌رسانی به مردم افغانستان و باقی پول‌ها به خانواده‌های قربانیان حوادث 11 سپتامبر پرداخت شود.

بر اساس بیانیه کاخ سفید، بایدن تاکید کرده که این پول‌ها نباید در اختیار گروه طالبان قرار گیرد و باید از طریق نهادهای حقوق بشری امداد‌رسان به مردم نیازمند افغانستان برسد.

طبق دستور بایدن و درخواست‌ مجوزهای به‌عمل آمده، قرار است 3.5 میلیارد دالر در یک صندوق برای پرداخت هزینه‌های فوری کمک‌های بشردوستانه و سایر نیازها در افغانستان به امانت گذاشته شود.

اقتصاد افغانستان پس از سقوط این کشور به دست طالبان با چالش‌های جدی رو به رو شد و بسیاری از کمک‌های بین‌المللی متوقف شد که این سبب یک بحران انسانی عمیق در افغانستان شده است.

تاکنون هیچ کشوری طالبان را به رسمیت نشناخته است و این گروه همواره خواستار آزاد‌سازی پول‌های بلوکه شده دولت پیشین افغانستان و سپردن آن به این گروه شده‌اند.

جو بایدن اما برخلاف خواست طالبان این پول‌ها را دو تقسیم کرده و برای کمک‌های انسانی به مردم افغانستان و پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان حوادث 11 سپتامبر اختصاص داد.

در واکنش به تصمیم رئیس جمهوری آمریکا درباره این اموال بلوکه شده افغانستان، محمد نعیم وردک، عضو دفتر سیاسی طالبان در قطر تصمیم بایدن برای اختصاص پول افغانستان به نزدیکان قربانیان حملات 11 سپتامبر را «دزدی» خواند.

وردک در توییتر نوشت: «دزدی پول‌ افغانستان توسط آمریکا، نشان‌دهنده پایین‌ترین سطح انحطاط انسانی و اخلاقی یک کشور و یک ملت است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید