آمریکا با ایجاد مرکزی در قطر رسیدگی به پرونده پناهجویی افغان‌ها را تسریع می‌کند

مرکز رسیدگی سریع به پرونده مهاجران افغان در قطر به متقاضیان ویزای مهاجرتی که در مراحل پایانی روند 14 مرحله‌ای هستند و نیز افغان‌های در معرض خطر کمک خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مقامات ارشد آمریکا اعلام کردند که دولت بایدن در حال ایجاد مرکزی در قطر است که وظیفه آن پیگیری سریع پرونده‌ افغان‌های در معرض خطر در خارج از این کشور است.

به گزارش شبکه «سی‌بی‌اس»، این مرکز اطمینان حاصل خواهد کرد که افغان‌های در معرض خطر، واجد شرایط اقامت دایمی و اسکان در آمریکا هستند یا خیر.

آمریکا پس از سقوط افغانستان به دست طالبان، ده‌ها هزار افغان را به آمریکا منتقل کرده و اسکان داده‌ است. اکثر افراد تخلیه شده از طریق ویزای موقت بشردوستانه وارد این کشور شده‌اند که سبب می‌شود این افراد در معرض بلاتکلیفی قانونی قرار بگیرد.

افرادی که با نیروهای آمریکایی همکاری کرده‌اند یا واجد شرایط ویزای ویژه مهاجرت باشد، از این امر مستثنا هستند.

بر اساس این گزارش، افرادی که با ویزای بشردوستانه وارد آمریکا شده‌اند، در صورتی می‌توانند از بلاتکلیفی رهایی یابند که کنگره آمریکا اقامت دایمی آن‌ها را تایید کند و یا هم برای پناهندگی درخواست بدهند.

در این گزارش آمده است، با اجرای برنامه جدید آمریکا به دنبال آن است که اطمینان حاصل شود مهاجران افغان در آینده پس از اتمام فرآیند ویزای پناهندگی یا مهاجرت ویژه که مدت زیادی را در بر می‌گیرد، در جوامع آمریکا ادغام شده باشند.

یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود به «سی‌بی‌اس» گفت، هدف از برنامه جدید این است که استفاده از ویزای بشردوستانه به حداقل برسد و افراد بتواند با وضعیت مهاجرتی پایدارتری وارد آمریکا شوند.

او گفت، مرکز رسیدگی سریع به پرونده مهاجران افغان در قطر به متقاضیان ویزای مهاجرتی که در مراحل پایانی روند 14 مرحله‌ای هستند و نیز افغان‌های در معرض خطر کمک خواهد کرد.

این مقام گفته است که افراد واجد شرایط از کابل به دوحه منتقل می‌شوند، اما جابه‌جایی افراد از افغانستان در حال حاضر به دلیل شرایط زمستانی و چالش‌های مرتبط به میدان هوایی کابل با مشکل روبه‌رو شده است.

دولت بایدن تاکنون 76 هزار مهاجر افغان را به عنوان بخشی از بزرگ‌ترین تلاش برای تخلیه و اسکان مجدد، پس از سقوط افغانستان به دست طالبان، به آمریکا منتقل کرده است.

تاکنون 71 هزار افغان در سراسر آمریکا اسکان داده شده‌اند. از این میان چهار هزار نفر دیگر در پایگاه‌های نظامی در نیوجرسی و ویسکانسین باقی مانده‌اند که قرار است در جریان ماه جاری اسکان داده شوند.

یک مقام ارشد دولت آمریکا گفته است که اداره بایدن در حال نهایی کردن طرح‌ها برای تعیین مکان و ایجاد مرکز رسیدگی غیرنظامی برای مهاجران افغان در آمریکا است که خدمات پایگاه‌های نظامی را به آن‌ها ارائه کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید