سوئیس: مذاکرات طالبان در ژنو به‌‌ منزله به رسمیت شناختن «حکومت» آن‌ها نخواهد بود

هیئتی از طالبان برای مذاکرات سیاسی و انسانی راهی سوئیس می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه سوئیس اعلام کرد که هیئتی از طالبان برای گفت‌وگو با مقامات سوئیسی و سازمان‌های غیردولتی در مورد دریافت کمک‌های انسانی و موضوع حقوق بشر به ژنو سفر می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه سوئیس، سه‌شنبه 8 فوریه به خبرگزاری فرانسه گفت: «اعضای هیئت در مورد رسیدن کمک‌های انسانی به دست شهروندان نیازمند و احترام به حقوق بشر و دفاع از آن، گفت‌وگو خواهند کرد».

وزارت خارجه سوئیس تاکید کرد، حضور طالبان در سوئیس به منزله به رسمیت شناختن «رژیم طالبان» نیست که در اوت سال گذشته، قدرت را به دست گرفت.

نمایندگان طالبان در ژانویه گذشته، گفت‌وگوهایی با دیپلمات‌های غربی در اسلو با محوریت بحران انسانی در افغانستان و حقوق بشر داشتند که شامل محدودیت‌های شدید طالبان در مورد زنان نیز شد.

شایان ذکر است که طالبان به‌رغم دادن تضمین‌هایی تیلیغاتی در ماه‌های گذشته و اعلام عفو عمومی در مورد کسانی که در دستگاه های امنیتی و نهادهای دولتی کار می‌کردند، عملا به وعده‌های خود پایبند نماند.

وعده‌های توخالی

گزارش سازمان ملل در ژانویه گذشته نشان داد که این گروه افراط‌گرا و متحدانش، بیش از 100 تن از اعضای سابق دولت افغانستان، پرسنل امنیتی و افرادی را که با نیروهای بین‌المللی همکاری داشتند را به قتل رسانده است.

نباید فراموش کرد که افغانستان با یک فاجعه انسانی روبروست که با قدرت‌گیری طالبان، تشدید شده و کشورهای غربی را به متوقف ساختن کمک‌های بین‌المللی سوق داد و هیچ کشوری، حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است.

فقر و موارد نقض حقوق شهروندی

علاوه بر فقر، چندین منطقه از کشور نیز با کاهش چشمگیر آزادی‌ها و وقوع موارد متعدد نقض حقوق اساسی، در سایه حاکمیت طالبان روبرو شده است که باعث شد میشل باشله، بازرس عالی حقوق بشر سازمان ملل از شورای امنیت بخواهد تا «نسبت به بازخواست از عاملان تخلفات و سوءاستفاده‌ها» در افغانستان به‌ویژه علیه زنان و کودکان، اطمینان یابد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size