سازمان ملل خواستار آزادی فعالان حقوق زنان در افغانستان شد

سخنگوی شورای حقوق بشر سازمان ملل: ما می‌خواهیم از امنیت جانی و روانی زنان بازداشت شده اطمینان حاصل کنیم و خواهان آزادی هرچه سریعتر آنها هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد، خواستار آزادی چهار فعال زن و بستگان آنها از سوی طالبان شد که ماه گذشته پس از تظاهرات برای حقوق زنان بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، لیز تروسل، سخنگوی شورای حقوق بشر سازمان ملل، سه‌‌شنبه 8 فوریه در ژنو پایتخت سوئیس، گفته است که این شورا به شدت نگران امنیت جانی و روانی زنان معترض بازداشت شده است.

به گفته سخنگوی این شورا، هر چند سه هفته از بازداشت تمنا زریابی و پروانه ابراهیم‌خیل می‌گذرد، اما از آنان خبری نیست و افزون بر این، دو معترض زن دیگر نیز در کابل بازداشت شده‌اند.

تروسل تأکید کرد که این سازمان به فشار بر مسئولان در کابل ادامه می‌دهد تا پرونده این چهار زن معترض به گونه موثر بررسی شود.

او افزود: «ما می‌خواهیم از امنیت جانی و روانی زنان بازداشت شده اطمینان حاصل کنیم و می‌خواهیم هرچه زودتر آزاد شوند.»

این در حالی است که قرار است نشست یک هفته‌ای بررسی وضعیت افغانستان در ژنو برگزار شود.

وزارت خارجه سوئیس اعلام کرد که هیئتی از طالبان برای گفت‌وگو با مقامات سوئیسی و سازمان‌های غیردولتی در مورد دریافت کمک‌های انسانی و موضوع حقوق بشر به ژنو سفر می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه سوئیس، سه‌شنبه 8 فوریه به خبرگزاری فرانسه گفت: «اعضای هیئت در مورد رسیدن کمک‌های انسانی به دست اهالی نیازمند و احترام به حقوق بشر و دفاع از آن، گفت‌وگو خواهند کرد».

وزارت خارجه سوئیس همچنین تاکید کرد که حضور طالبان در سوئیس به منزله به رسمیت شناختن رژیم طالبان نیست که در اوت سال گذشته، قدرت را به دست گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید